Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szefowa MRiPS: czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej

Fot. fotolia

W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana wcześniej niż w ubiegłym roku. Patrząc na wysoką inflację, została podjęta decyzja, że wypłacamy ją od 25 sierpnia – powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg.

Marlena Maląg poinformowała także, że „wysokość tego świadczenia to minimalna emerytura, czyli na rękę będzie to 1217 zł dla tych osób, które otrzymają czternastą emeryturę w pełnej wysokości, ponieważ przy czternastej emeryturze jest kryterium dochodowe”. Wskazała, że „kryterium dochodowe wynosi 2900 zł”. Jeżeli to kryterium zostanie przekroczone, to wtedy, aby większa grupa była objęta świadczeniem, zostanie zastosowany mechanizm „złotówka za złotówkę”.

Jak powiedziała minister, „szacujemy, że świadczeniem tym będzie objętych ok. 9 milionów emerytów, a w pełnej wysokości uzyska je blisko 8 milionów emerytów i rencistów”.

Szefowa MRiPS odniosła się również do waloryzacji emerytur. „Jeśli chodzi o przyszłoroczną waloryzację, to na ten moment wynosiłaby ona ok. 9,6 proc.”. Zastrzegła jednak, że „spodziewamy się, że ona będzie wyższa, gdyż zapewne wskaźnik inflacji średniorocznej będzie wyższy niż 9,6 proc”. „Szacujemy na ten moment, że minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła co najmniej ok. 1450 zł”. Zaznaczyła jednak, że „ostateczny kształt waloryzacji będziemy znali w połowie lutego przyszłego roku”.

Autor: A. Kruszyńska (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w emeryci, Marlena Maląg
Blisko 160 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce. Ilu na Warmii i Mazurach?

Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy w ramach procedury upraszczającej biurokrację - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej osób znalazło pracę w woj. mazowieckim,...

Zamknij
RadioOlsztynTV