Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zobacz, które ozdoby najczęściej pojawiły się w kościołach w Niedzielę Palmową

Fot. Łukasz Wilk

Według tradycji Niedziela Palmowa to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Wierni kościoła katolickiego w ten sposób upamiętniają przybycie Jezusa do Jerozolimy.

Większość ludzi kupuje wcześniej przygotowane palmy, ale są również tacy, którzy potrafią zrobić ją samodzielnie. Najczęściej używają do tego zerwanych wcześniej gałęzi wierzby i kwiatów z bibuły – to ich wykonanie jest najbardziej pracochłonne. – Nie mam kiedy tego robić, szybciej jest kupić nową palmę – mówią z kolei inni wierni, spotkani w drodze do kościoła.

00:00 / 00:00

Tradycyjne warmińskie palmy wyglądały inaczej niż te współczesne. Jak mówi warmiński regionalista Edward Cyfus, były to brzozowe i wierzbowe gałęzie, splecione wstążką. Kolorowe palmy, takie jakie znamy obecnie, to ozdoby kurpiowskie. Jednak we wszystkich regionach miały taką samą symbolikę. Poświęconymi w kościele palmami, kropiono później domostwa i zwierzęta hodowlane.

00:00 / 00:00

Niedziela Palmowa to święto ruchome, wypada zawsze na tydzień przed Wielkanocą.

(K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tradycja, kościół, Wielki Tydzień, Niedziela Palmowa
Będzie jak w Lourdes i w Fatimie. Gietrzwałd przygotowuje się do 140. rocznicy objawień Matki Bożej

To wydarzenie ma charakter więcej niż czysto religijny - tymi słowami metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, zapowiedział obchody 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Pierwsze...

Zamknij
RadioOlsztynTV