Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Znamy wyniki kontroli WIOŚ po przypadkach śnięcia ryb

To było wyjątkowo trudne lato dla ryb. W kilkunastu akwenach Warmii, Mazur i Powiśla  doszło do śnięć na dużą skalę. 

Na miejsce byli wzywani pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Według ich danych za dwa ostatnie tygodnie sierpnia, śnięcia ryb były w tym czasie w 12 akwenach.

Jak przyznaje Ada Wasilewska z WIOŚ, w tym roku takich zgłoszeń było więcej niż w poprzednich latach, ale po badaniach okazywało się, że śnięcia spowodowane są przez naturalne czynniki, a nie działalność ludzi.

Okazywało się, że głównie jest to przyczyna naturalna. Inspektor, jeśli jedzie na kontrolę, na początku ogląda jezioro, linię brzegową, sprawdza, czy nie ma przyczyn ludzkich lub zewnętrznych.

00:00 / 00:00

Następnie próbki wody były pobierane przez pracowników laboratoriów badawczych GIOŚ w Olsztynie, Elblągu lub Giżycku.

Po badaniu tych próbek w większości przypadków inspektorzy stwierdzali przyduchę – czyli duże niedobory zawartości tlenu w wodzie – lub zakwit glonów, w tym sinic. Te zjawiska spowodowane były przede wszystkim wysokimi temperaturami i niskimi poziomami wód – co jest skutkiem suszy.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, kontrola, jeziora, śnięte ryby
Dwa utonięcia w regionie. Wśród ofiar członek ekipy filmowej

Szczycieńska policja pod nadzorem prokuratury bada okoliczności śmierci 58-letniego mieszkańca Mazowsza. Zgłoszenie o jego zaginięciu wpłynęło do komendy w Szczytnie w środę przed południem. Służby prowadzą...

Zamknij
RadioOlsztynTV