Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znaleziono największe zimowisko nietoperzy

Fot. gov.pl

Ponad 4 tysiące nietoperzy hibernuje w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie. Znaleziono je podczas zimowego liczenia tych zwierząt. To największe zimowisko tych chronionych ssaków na Warmii i Mazurach, a jest ich więcej.

Kanał burzowy, o którym mowa, ma ponad 2 kilometry. Zimują tam m.in.: nocek Natterera, nocek rudy, gacek brunatny, a nawet mopek zachodni, który jest na polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych.

Miejsce ich hibernacji nie jest ujawniane, bo największym zagrożeniem dla zimujących nietoperzy jest przede wszystkim człowiek. Zimujący ssak znacznie obniża temperaturę ciała, jego tempo procesów życiowych spada wielokrotnie. W okresie zimowego snu korzysta jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu, zgromadzonych podczas jesiennego żerowania. Przebudzony i spłoszony nietoperz musi podnieść temperaturę ciała, co jest bardzo dużym wydatkiem energetycznym. Przebudzenia powodują wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny, a to może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia.

Kanał ten jest zimowiskiem nietoperzy już od wielu lat. Ich populacja w tym miejscu co roku utrzymuje się na podobnym poziomie od 3,5 do 4,5 tysiąca osobników

Kolejne duże zimowisko nietoperzy znajduje się w tunelu pod Olsztynem. Tam podczas liczenia ujawniono prawie 550 nietoperzy. Trzecie, bardzo liczne, zimowisko nietoperzy zlokalizowano natomiast w jednym z obiektów dawnej kwatery wojskowej w okolicach Gołdapi. Zimuje tam ponad 300 nietoperzy, głównie mopków zachodnich. Stwierdzono tam także hibernację: mroczków pozłocistych, nocków Natterera, nocków rudych.

Fot. gov.pl

Fot. gov.pl

Fot. gov.pl

Fot. gov.pl

Fot. gov.pl

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Olsztyn, nietoperz
Instytut Północny zaprezentował cenne materiały pozyskane w minionym roku

Instytut Północny zaprezentował najciekawsze dokumenty, książki i publikacje pozyskane w minionym roku. Wśród cennych nabytków trzeba wyróżnić materiały nieżyjącego architekta i urbanisty Marka Skurpskiego. Chodzi o...

Zamknij
RadioOlsztynTV