Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w rządzie i kandydatura Ukrainy do Unii Europejskiej. Posłuchaj Porannych Pytań

Senator Jerzy Wcisła i senator Bogusława Orzechowska

Zmiany w Radzie Ministrów wzmocnią parlamentarne zaplecze rządu – przyznawali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Z rządu odszedł Jarosław Kaczyński, weszła natomiast do niego Agnieszka Ścigaj z koła poselskiego Polskie Sprawy.

Senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła w Porannych Pytaniach przyznawał, że to faktycznie wzmocni rząd, ale też krytykował decyzję poseł Ścigaj.

Jeśli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego, to nie robi to różnicy, czy on jest w rządzie, czy nie – i tak rządzi. Postawa Agnieszki Ścigaj – startuje z jakiejś listy wyborczej, a następnie z niej odchodzi – oznacza, że oszukała wyborców. Startowała z PSL, dzisiaj wspiera PiS.

O stabilnej większości w Sejmie mówiła także na antenie Radia Olsztyn senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska.

Ta większość będzie bardziej stabilna. Myślę, że są to posłowie, którzy się zgadzają z naszymi programami, więc na pewno wzmocnią prawicę. Premier Kaczyński zrezygnował, co już dawno zapowiadał.

Wejście Agnieszki Ścigaj do rządu ma sprawić, że rządową większość będą w Sejmie popierali także dwaj inni członkowie koła Polskie Sprawy – Andrzej Sośnierz i Zbigniew Girzyński.

Ukraina w Unii Europejskiej?

Ukraina powinna wejść do Unii Europejskiej – przekonywali goście Porannych Pytań. Dziś (czwartek) w Brukseli zaczyna się dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Niewykluczone, że na tym szczycie zgodzą się oni na przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE.

– Powinni to zrobić – mówił senator Platformy Obywatelskiej.

Pamiętajmy, że Unia to nie tylko skarbonka, która ma dawać pieniądze Polsce. To jest organizacja, która ma Europie pozwolić utrzymać przewagę technologiczną, gospodarczą w świecie. Ukraina jest bardzo ważnym elementem tej strategii.

Tego samego zdania jest senator Prawa i Sprawiedliwości.

W Ukrainie już od wielu lat poglądy są już tożsame z Unią Europejską. Myślę, że to będzie zatwierdzenie linii, którą Ukraina idzie. To, że Ukraina będzie kandydatem do UE da jej swego rodzaju bezpieczeństwo.

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich wspólnoty.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyłączona sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu w Olsztynie

Uwaga kierowcy jadący aleją Schumana oraz ulicą Sielską w Olsztynie. Na skrzyżowaniu tych arterii drogowcy prowadzą prace serwisowe urządzeń sygnalizacji świetlnej. W tym miejscu do 14...

Zamknij
RadioOlsztynTV