Zmiany klimatu wymuszą odbetonowanie miast?
Polska betonem stoi. Betonowe podjazdy, parkingi, aleje, a nawet place zabaw otaczają nas z każdej strony. Eksperci alarmują, że to częsta przyczyna lokalnych podtopień.
Znikające tereny zielone zastępowane przez betonowe nawierzchnie sprawiają, że temperatura miast z roku na rok wzrasta. Dodatkowo szczelna powierzchnia utrudnia wsiąkanie wód opadowych, a to prowadzi do lokalnych podtopień.
Woda, kiedy spływa po powierzchni dla niej przesiąkliwej, to automatycznie ten strumień wody hamuje. Kiedy spływa po betonie, to tak jak po lustrze, ona się rozpędza
– wyjaśnił dr inż. Wojciech Słomka, specjalista ds. ochrony zieleni i ochrony roślin.
W ten sposób miasta i małe miasteczka zdaniem mogą się stać nagle rwącymi potokami. Zdaniem eksperta, aby ułatwić retencję wód w miastach warto nie tylko tworzyć zielone skwery, ale także stosować powierzchnie ażurowe, ułatwiające równomierne odprowadzanie wody.
Średnie temperatury globu są coraz wyższe, a beton jest doskonałym akumulatorem takiej energii. Gdy robi się chłodniej, beton zaczyna oddawać swoją temperaturę. To dodatkowa porcja ciepła w nocy, kiedy nasze organizmy powinny się regenerować
– mówił.
Ekspert dodał, że do unoszącego się ciepła dochodzą cząstki pylaste, których gleba nie jest w stanie zawiązać z powietrza. Doktor Słomka wyraźnie podkreślił, że nasze miasta muszą zmienić swój charakter i należy stawiać na rozwój terenów zielonych, likwidując betonowane powierzchnie.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak