Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Region, Regiony
Zmiana zasad kwalifikacji do leczenia otyłości. Szpital miejski wznawia zapisy
Szpital Miejski w Olsztynie wznowił zapisy do programu kompleksowej opieki nad pacjentem z otyłością olbrzymią KOS-BAR. Zespół terapeutyczny składający się z dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty i chirurga przygotowuje pacjenta do operacji bariatrycznej i zapewnia wsparcie po niej.
Kto kwalifikuje się do programu? Wyjaśniał dr n. med. Paweł Lech, chirurg bariatryczny.
Kryteria kwalifikacji do zabiegu bariatrycznego w tej chwili obniżyły się na całym świecie i w Polsce. Kwalifikujemy chorych z mniejszą masą ciała niż dotychczas. Chorzy z BMI 30-35 i chorobami dodatkowymi już kwalifikują się do takiej operacji. Na pewno, jeśli się ktoś do nas zgłosi, to powiemy, czy pacjent się kwalifikuje, czy nie
– powiedział.
Dr Paweł Lech podkreślił, że operacja bariatryczna to tylko jeden z elementów dłuższego procesu leczenia otyłości. Równie istotna jest zmiana stylu życia, co w połączeniu z zabiegiem daje same korzyści.
Największym plusem zabiegów bariatrycznych wbrew pozorom nie jest redukcja masy ciała, tylko efekt metaboliczny, czyli ustępowanie chorób dodatkowych. O wiele szybciej niż sama utrata masy ciała, dochodzi do redukcji nadciśnienia, cukrzycy, bezdechu sennego, zaburzeń lipidowych. Cofają się zmiany policystyczne jajników u kobiet, wraca płodność i wiele innych
– dodał.
Z programu KOS-BAR skorzystało do tej pory ponad 200 pacjentów Szpitala Miejskiego w Olsztynie. Niektórzy zrzucili nawet 120 kilogramów.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: M. Rutynowski