Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Samorząd województwa rusza z programem walki z otyłością u dzieci
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przyjął program walki z otyłością u uczniów klas I-III. Dzieci, których BMI wyniesie ponad 90, będą mogły przystąpić do programu, w którym opiekował się nimi będzie lekarz, dietetyk, psycholog i specjalista, który zadba o odpowiedni dla każdego ruch.
Marszałek województwa Marcin Kuchciński powiedział, że głównym celem przyjętego przez zarząd regionu programu jest walka z otyłością u najmłodszych. W oficjalnym dokumencie zarządu regionu stwierdził, że głównym celem programu jest „obniżenie wartości wskaźnika BMI o co najmniej 3 centyle, wśród co najmniej 20 procent uczestników”.
Otyłość jest plagą współczesnego świata, chcemy z nią walczyć także na poziomie lokalnym
– podkreślił Kuchciński.
Dodał, że ponieważ realizacja programu planowana jest na 3 lata, wsparciem zostanie objętych łącznie 84,8 tys. dzieci z klas I-III szkół podstawowych.
Specjalistycznym wsparciem w walce z otyłością, tj. takim, gdzie dziecko będzie otoczone opieką lekarzy, dietetyków, psychologów oraz specjalistów z zakresu ruchu i ćwiczeń otrzyma rocznie ok. 561 osób, w sumie 1683 uczniów. Będą to dzieci, których BMI wynosić będzie w czasie badań kwalifikacyjnych 90 i więcej.
Do pionierskiego programu będą się mogły zgłaszać szkoły z całego regionu (decydować będzie kolejność zgłoszeń). Szacuje się, że może w nim uczestniczyć 270 szkół z całego województwa.
Program walki z otyłością u najmłodszych uczniów będzie prowadził operator, który dopiero zostanie wyłoniony, ale założono, że dzieci kwalifikowane będą przez pielęgniarki szkolne lub środowiskowe, albo też gabinety wskazane przez operatora. Zgodę na zbadanie dziecka i ewentualne objęcie go programem będą musieli wyrazić rodzice lub opiekunowie.
Chcemy, by podczas realizacji programu podniósł się wśród najmłodszych uczniów i ich rodziców poziom wiedzy o zdrowym żywieniu, o tym, jak można zapobiegać nadwadze i otyłości, jak z nimi walczyć. Walor edukacyjny tego programu ma dla nas także ogromne znaczenie
– zapewnił Kuchciński i dodał, że realizacji programu będzie towarzyszyła szeroko zakrojona kampania edukacyjno-informacyjna.
Program będzie realizowany w latach 2025-2027. Jego koszt wyniesie 9 mln zł, które zostaną sfinansowane z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-27.
Realizacja programu walki z otyłością w regionie ma też pokazać rzeczywistą skalę problemu. W raporcie przygotowanym na ten temat przez służby marszałka wynika, że liczba pacjentów w wieku 6-14 lat, którzy są pod opieką lekarzy z powodu otyłości z roku na rok wzrasta.
Sytuacja panująca w województwie może być mocno niedoszacowana, zwłaszcza jeżeli chodzi o grupę dzieci w wieku lat 8, czego główną przyczyną może być brak badań okresowych wśród uczniów klas II szkół podstawowych
– wskazano w raporcie marszałka.
Nadwagę u dzieci rozpoznaje się, jeżeli wyliczona wartość BMI mieści się między 90. a 97. centylem.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość w populacji dzieci jest jednym z najpoważniejszych problemów i wyzwań dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Problem nadwagi i otyłości u dzieci ma obecnie charakter globalny, a częstość występowania tego zjawiska wzrasta w zastraszającym tempie.
Z ogólnodostępnych badań wynika, że dziecko, u którego wystąpi nadwaga lub otyłość, narażone jest na znacznie większe ryzyko bycia otyłym w wieku dorosłym, a co za tym idzie, znacznie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych, obniżenie jakości życia i w konsekwencji odczuwanie negatywnych efektów społecznych.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski