Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Jako pierwsza kobieta opłynęła Ziemię na jachcie żaglowym

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz Fot. ostrodanews.pl

W wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem żaglowym.

Urodziła się w Warszawie, ale po wojnie jej rodzina przeniosła się do Ostródy, gdzie na Jeziorze Drwęckim uczyła się żeglarstwa. Po studiach na Politechnice Gdańskiej została inżynierem budowy okrętów i jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej.

W rejs dookoła świata jachtem „Mazurek” Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wypłynęła 28 marca 1976 roku z Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku i została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu.

Na morzu Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wielką wagę przywiązywała do wiedzy praktycznej i tradycyjnego żeglarskiego rzemiosła. Mówiła, że nie można go łatwo zastąpić nowoczesnymi technologiami:

Wydaje się wszystkim, że żeglowanie po morzu to przygoda i romantyzm, walka z żywiołem. To jest przede wszystkim rzemiosło i obawiam się, że w bardzo wielu sytuacjach to rzemiosło jest albo byle jakie albo go w ogóle nie ma. Niestety, to rzemiosło jest najważniejsze. Tego się nie wyklika.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku i nagród podróżniczych Kolosy. Sama otrzymała Kolosa za całokształt dokonań. Zmarła minionej nocy w Gdańsku.

Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, żeglarstwo, jacht, żagle
Tragiczny wypadek w Nidzicy

Tragiczne zdarzenie w Nidzicy. Przy ulicy Leśnej znaleziono zwłoki mężczyzny przygniecione przyczepą rolniczą. Ciało spod przyczepy wydobyli strażacy. Policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają przyczyny tragedii. Autor:...

Zamknij
RadioOlsztynTV