Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zimna wojna” nominowana w czterech kategoriach do nagród BAFTA

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” otrzymał cztery nominacje do nagród niezależnego kina brytyjskiego British Independent Film Awards.

Ma szansę na wygraną w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia.

Film był  triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych (EFA) i jest polskim kandydatem do Oscara. Autorami scenariusza do filmu są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal.

Głównymi bohaterami „Zimnej wojny” są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor.

Film jest opowieścią opartą na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

„Zimna wojna” to poruszająca historia dwojga ludzi. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo

– powiedział  brytyjski dziennikarz, prezenter i autor popularnych programów dla BBC Michael Mosley.

Mosley od lat przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim. Dla PAP-u skomentował sukces „Zimnej wojny” przy okazji nominacji do EFA. – Przyjaźnimy się z Pawłem, odkąd dołączyliśmy do BBC w 1985 roku. Pawlikowski zdobywał najpierw liczne nagrody jako twórca filmów dokumentalnych, potem zajął się kinem fabularnym. Paweł ma ciepłe i otwarte usposobienie, a także wspaniałe poczucie humoru, którego ślady można odnaleźć w jego filmach” – powiedział.

Jego ambicją nigdy nie było zostanie gwiazdą Hollywood. Chciał po prostu robić filmy, które odzwierciedlają jego osobiste wizje. Moim zdaniem „Zimna wojna” jest jak dotąd jednym z jego najlepszych dzieł. To piękna i głęboko poruszająca historia dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć razem, ale nie mogą także żyć bez siebie. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo

– dodał Michael Mosley.

W kategorii najlepszy film nominacje do BAFTA otrzymały: „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike’a Lee, „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa, „Green Book” Petera Farrelly’ego, „Roma” Alfonso Cuaróna oraz „Narodziny gwiazdy” Bradleya Coopera.

Nagrody zostaną przyznane po raz 72. w Londynie 10 lutego.
Ł.A/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiosna 1943 roku i niesamowita historia listu w reportażu Alicji Kulik

W tej historii jest dużo pytań i niewiadomych. Skoro jednak żyją ludzie, którzy mają choćby cząstkową pamięć o tamtych wydarzeniach, trzeba oddać im głos.  Może jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV