Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zielony paszport dla zaszczepionych przepustką do podróży po krajach Unii Europejskiej. Co na to eksperci?

Paszporty szczepionkowe budzą wiele wątpliwości – uważa Maria Libura, ekspertka do spraw ochrony zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Unia Europejska, jeszcze przed wakacjami, chce wprowadzić tak zwany zielony paszport sanitarny, który ma umożliwić podróże pomiędzy krajami członkowskimi. Maria Libura zwraca uwagę na problemy związane z wprowadzeniem dokumentu dotyczącego ograniczenia wolności przemieszczania się oraz zdrowia publicznego.

Sytuacja, kiedy z jednej strony szczepienie jest dobrowolne, ale jego brak utrudnia swobodne poruszanie się będzie budziło wiele wątpliwości. Z drugiej strony mamy rację zdrowia publicznego i to, że pandemia jest olbrzymim wyzwaniem. Za chwilę my także, po raz kolejny, staniemy na granicy wydolności zdrowia publicznego.

00:00 / 00:00

Komisja Europejska ma przedstawić projekt zielonego paszportu w środę (17 marca). Dokument ten ma zostać wprowadzony jeszcze przed latem, aby ułatwić wakacyjne podróże po Europie.

Paszport będzie zawierał informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19, przejścia choroby lub otrzymania negatywnego wyniku testu przez podróżnych

– poinformował unijny komisarz do spraw wewnętrznego rynku Thierry Breton.

Ekspert ds. ochrony zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odniosła się także do niepożądanych odczynów poszczepiennych. Maria Libura uważa, że każdy taki przypadek powinien być do końca wyjaśniony.

Wobec doniesień o tym, że kolejne kraje wstrzymują szczepienia przeciwko COVID-19 preparatami AstraZeneca podkreślała, że potrzebna jest jasna i rzetelna informacja w sprawie każdego z przypadków.

W przypadku tak szerokiego programu szczepień będą się zdarzały różnego rodzaju zdarzenia niepożądane i zbiegi okoliczności. Ważne jest, aby każdy taki przypadek był dogłębnie zbadany, żeby było wiadomo co było przyczyną. Potrzebna jest rzetelna i głęboka komunikacja, żeby ludzie mieli jasność co się wydarzyło.

00:00 / 00:00

Maria Libura podkreśliła, że zastrzeżenia do preparatu AstraZeneca dotyczą tylko jednej serii, a nie całej szczepionki. Decyzje poszczególnych krajów o wstrzymaniu szczepień są związane z jednej strony z procedurami bezpieczeństwa, a z drugiej – z problemami wynikającymi z niewywiązywaniem się z dostaw – co powoduje kryzys wizerunkowy tej firmy.

Pełnomocnik do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk powiedział kilka dni temu, że nie ma zaleceń Europejskiej Agencji Leków (EMA), żeby wstrzymywać szczepienia preparatem AstraZeneka. Szef Kancelarii Premiera podkreślił, że nie ma żadnych bezpośrednich dowodów na to, że ciężkie przypadki poszczepienne były związane z podaniem tej szczepionki. „Jest to w tej chwili badane” – dodał.

 

Autor: IAR
Redakcja: J.Golon/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, podróże, koronawirus, COVID-19, zielony paszport, paszport sanitarny
Na Warmii i Mazurach przybywa osób zaszczepionych. Po niedzieli ruszają zapisy na szczepinia 67 i 66-latków

Jak informuje rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, do tej pory zaszczepiło się 161 tysięcy osób, z czego 55 tysięcy przyjęło drugą dawkę. Krzysztof Guzek dodaje, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV