Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To była jedna z najdłuższych awarii. Zegar na ratuszowej wieży znów odmierza czas

Po kilku dniach przerwy zegar na wieży olsztyńskiego ratusza znowu działa – poinformował olsztyński ratusz.

Zegar już działa. Był pęknięty łańcuch ciężarów napędowych połączonych z mechanizmem napędowym. Pan zegarmistrz od ręki to naprawił

– poinformował przedstawiciel biura prasowego ratusza Patryk Pulikowski.

Zegar nie działał od kilku dni i była to jedna z najdłuższych jego awarii. Nie chodziło o powagę usterki, ale o to, że zegarmistrz, który potrafi naprawiać zegar i regularnie się nim opiekuje, był chory i nie mógł od razu przystąpić do pracy.

Zegar na olsztyńskim ratuszu ma trzy tarcze – każdą na innej ścianie wieży. Tarczaa ma 2,2 metra średnicy. Kwadranse i godziny wybijają dwa dzwony zamontowane w hełmie ratuszowej wieży. Każdy z dzwonów ma inny ton. Od zegara do dzwonów jest około 20 metrów. Oba mechanizmy są połączone metalowymi linkami.

Zegar zamontowano w 1923 roku, choć sam ratusz oddano do użytku w 1915 roku. Przez pierwsze lata w miejscu, w którym dziś jest zegar były dziury, potem zamaskowano je szklanymi tarczami w metalowych ramach.Od 1923 roku mechanizm zegarowy jest wciąż ten sam. Jest konserwowany co kilkanaście lat.

Awaria zegara na ratuszowej wieży. Z naprawą trzeba poczekać

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czas, zegar, ratusz, wieża, naprawa
Awaria zegara na ratuszowej wieży. Z naprawą trzeba poczekać

Nie działa zegar zamontowany na wieży olsztyńskiego ratusza. Z powodu choroby zegarmistrza dopiero w przyszłym tygodniu będzie naprawiany. Pan zegarmistrz, który od ponad 20 lat zajmuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV