Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ze Szczytna do Ełku w 1,5 godziny. Szybka kolej wkracza na Warmię i Mazury

Podpisanie umowy – trasa Szczytno-Ełk. Fot. A. Skrago

Ponad 212 milionów złotych z unijnych dotacji na modernizację linii kolejowej ze Szczytna do Ełku – w Olsztynie została podpisana umowa na przekazanie PKP Polskim Liniom Kolejowym pieniędzy z europejskiego programu Polska Wschodnia.

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak zaznacza, że to jedna z kluczowych linii kolejowych w regionie.

Będzie to kontynuacja zrealizowanej już linii z Olsztyna do Szczytna. Dzięki temu znacznie poprawi się dostępność południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego

-powiedział wiceminister.

Po modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły jeździć między Szczytnem a Ełkiem z prędkością 120 km/h. To znacznie skróci czas podróży – dodaje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki:

Będzie to również wsparcie dla funkcjonującego w Szymanach lotniska a ponadto znacząco skróci się czas podróży do Szczytna. Dziś czas przejazdu na tej trasie wynosi 3 godziny, zaś po modernizacji skróci się do zaledwie 1,5 godziny.

Remonty trwają teraz na kilku innych liniach, które mają zmienić obraz wschodniej części regionu – podkreśla z kolei Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Lini Kolejowych.

Trasę Korsze-Ełk pokonamy z prędkością 160 km/h, zaś odcinek Białystok-Ełk – 200 km/h. Szybka kolej wkroczy na Warmię i Mazury

– komentuje prezes Merchel.

Dzięki temu projektowi, przebudowany zostanie także dworzec w Szczytnie wraz z parkingiem, zmodernizowane będą 4 inne stacje i 14 przystanków.

Trasa Szczytno-Ełk ma być gotowa za 2 lata. W sumie cała inwestycja kosztować będzie 380 milionów złotych.

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, Ełk, szczytno, Artur Chojecki, Ireneusz Merchel, Adam Hamryszczak
Znalazła dwa tysiące złotych i oddała je policji. Trwają poszukiwania właściciela gotówki

Znalazła dwa tysiące złotych, które wystawały z bankomatu. 24-latka ze Szczytna zgłosiła sprawę policji. Jak relacjonowała kobieta, podeszła do jednego z urządzeń, żeby pobrać gotówkę. Widziała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV