Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbyt małe dotacje na MOPR. Czy nad jeziorami zabraknie ratowników?

Fot. P.Getka

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie ma pieniędzy. Po nowym roku bardzo trudno będzie spiąć budżet – alarmuje organizacja. To może oznaczać brak ratowników nad jeziorami.

Rocznie na działania na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich MOPR dostaje z dotacji wojewody 650 – 700 tysięcy złotych. Za to opłacane są m.in. 4 stacje całoroczne i 20 etatów ratowników. Wzrost najniższej płacy krajowej o 700 złotych od nowego roku oznacza jeszcze większe wydatki.

Jak podkreślił szef MOPR Jarosław Sroka, przy obecnej dotacji, pieniędzy zabraknie.

Coraz trudniej jest utrzymać stałą kadrę ratowników (…) Część osób już odeszło, część zapowiada, że zrobi to wkrótce. Wymagania pracowników rosną, a dotacja od lat pozostaje na tym samym poziomie

– stwierdził.

Roczna dotacja na działania MOPR na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nie rośnie i jest o połowę za niska. Zdaniem szefa MOPR Jarosława Sroki, żeby utrzymać funkcjonowanie organizacji i umożliwić jej rozwój – choćby przez zakup nowego sprzętu do ratowania życia – konieczna byłaby dotacja dwa razy wyższa niż obecna.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pieniądze, finanse, jezioro, ratownicy, budżet, jeziora, Wielkie Jeziora Mazurskie, MOPR
Rośnie liczba wniosków o podwyższenie alimentów

Od kilku miesięcy sądy rodzinne w całym kraju mają sporo pracy. Odnotowano bowiem znaczący wzrost wniosków o podwyższenie alimentów na dzieci. Niektóre z nich dotyczyły nawet...

Zamknij
RadioOlsztynTV