Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbliża się okres urlopowy. Ile dni wolnego przysługuje pracownikom?

Kalendarz. Fot. pixabay.com

Przed nami wakacyjny sezon urlopowy. Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do skorzystania z płatnego urlopu.

W przypadku, gdy łączny staż pracy danej osoby wynosi mniej niż 10 lat, pracownikowi przysługuje 20 dni płatnego urlopu w ciągu roku. W przypadku, gdy jest to powyżej 10 lat, pracownik może skorzystać z 26 dni – wyjaśnia dr Łukasz Sztych, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.

W skład tego wchodzą również zaliczalne okresy ukończenia szkół. Jeśli ktoś ukończył studia wyższe, to od razu zaliczamy mu z automatu 8 lat. Pamiętajmy, że są specjalne regulacje, np. pracowników niepełnosprawnych i osoba o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym lub znacznej ma 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego do swoich 20 lub 26 dni.

00:00 / 00:00

Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie albo umowę o dzieło nie przysługuje płatny urlop wypoczynkowy, chyba że jasno określają to zapisy w umowie cywilnoprawnej.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urlop
Bliższe Spotkania – 25.05.2022

Taniec oraz Socjalna środa to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciej Świniarski. Taniec towarzyszył ludziom od czasów prehistorycznych. Pierwotnie ludzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV