Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbiórka na ratowanie olsztyńskich cmentarzy w formie wirtualnej. „Chcemy zachować ciągłość tej inicjatywy”

Fot. Przemysław Getka

Pierwszy raz od niemal dwóch dekad na ratowanie cmentarzy stolicy Warmii i Mazur zbiórka nie będzie prowadzona na terenie nekropolii. Każdy może jednak pomóc zapełnić wirtualną puszkę. Akcja potrwa jeszcze 10 dni.

Pandemiczne obostrzenia oraz lawinowo rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem sprawiają, że zmianie ulega wiele dotychczasowych działań. Jednym z nich jest coroczna kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

Do tej pory na olsztyńskich nekropoliach w Dywitach oraz przy ul. Poprzecznej datki można było wrzucać do specjalnych puszek. Nosili je i zachęcali do wsparcia idei wolontariusze, znani olsztynianie – naukowcy, aktorzy, społecznicy, dziennikarze, samorządowcy, politycy.

Tym razem pomocne będą… nowoczesne technologie. Pieniądze można przekazywać do wirtualnych puszek serwisu Zrzutka.pl.

Pragniemy zachować ciągłość tej inicjatywy. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, niestety, musieliśmy odwołać tradycyjną zbiórkę. Dlatego też, jeżeli mielibyście ochotę wesprzeć naszą inicjatywę, zachęcamy do wpłat.

– mówi przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach, Zbigniew Kot.

Każdego roku zbiórka cieszyła się coraz większym powodzeniem. W 2019 roku, dzięki hojności odwiedzających olsztyńskie nekropolie, udało się zebrać 23566,90 zł. Od 2003 roku dzięki kwestom oraz wsparciu z budżetu Olsztyna możliwe było odnowienie około 300 nagrobków, kilkudziesięciu ogrodzeń grobów oraz krzyży (w tym kutych).

Przypominamy, że do 8 listopada będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu w okolicach olsztyńskich nekropolii. W tym czasie wzmocnione będą też linie autobusowe dojeżdżające w pobliże cmentarzy.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwesta, zbiórka
„Nakrętkowe” serca pomogą sfinansować kosztowne leczenie

Braniewianie mają serce do pomagania. Błyskawicznie zapełnili kontenery w kształcie serca przeznaczone do zbierania nakrętek na cele charytatywne. „Nakrętkowa" zbiórka to sposób, aby sfinansować m.in. kosztowną...

Zamknij
RadioOlsztynTV