Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Brzoza: poprzedni dyrektor teatru dzielił swój zespół, żeby było mu łatwiej rządzić i narzucać swoje standardy

Fot. Teatr im. Stefana Jaracza

„Ten zespół był celowo dzielony przez mojego poprzednika” – powiedział w Porannych pytaniach Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru Jaracza.

Wcześniejszy szef teatru Janusz Kijowski odszedł z placówki w atmosferze konfliktu. Skłócił się z częścią załogi, która narzekała m.in. na złą atmosferę pracy. Znane są też słowa Kijowskiego, który w Internecie nazwał swoich przeciwników „chamami”. W ocenie Zbigniewa Brzozy Janusz Kijowski dzielił swój zespół po to, żeby było mu łatwiej rządzić i narzucać swoje standardy.

Nowy szef Teatru Jaracza w Porannych pytaniach odniósł się również do słów swojego poprzednika, który twierdzi, że „teatr jest instytucją feudalną”.

To jest najmocniejszy dowód na to, że Janusz Kijowski nigdy nie powinien być dyrektorem, a już na pewno nie dyrektorem teatru zespołowego. To jest absolutnie wbrew temu, czym teatr stworzyli wielcy twórcy teatru dwudziestowiecznego od Stanisławskiego poczynając na Grotowskim kończąc

– przekonywał Zbigniew Brzoza.

Nowy dyrektor Teatru Jaracza w Olsztynie chce, żeby działające przy placówce studium aktorskie przekształciło się w wydział zamiejscowy Akademii Teatralnej. Przekonywał, że jest w trakcie negocjacji z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jestem w trakcie prowadzenia [rozmów]. W tym zakresie, w jakim ja skromny urzędnik marszałkowski, jestem w stanie takie rozmowy prowadzić. Jeżeli będzie to filia uczelni wyższej, to będzie to efekt wielowymiarowy – pierwsza wyższa uczelnia artystyczna w województwie. Kończąc na tym, że stworzy się elitarne, artystyczne środowisko w mieście.

Dyrektor Zbigniew Brzoza twierdzi, że zmiany w funkcjonowaniu studium aktorskiego są pilne. Jak przekonuje, dotychczas działało ono niezgodnie z prawem – jako szkoła czteroletnia, choć ma uprawnienia do kształcenia trzyletniego.

Dodajmy, że na ten rok olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza zaplanował 11 premier. Większość przedstawień oparta będzie na polskiej literaturze.

Posłuchaj rozmowy ze Zbigniewem Brzozą

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Teatr Jaracza
Nowi reżyserzy i 11 premier. Dyrektor Teatru Jaracza w Olsztynie chce zintegrować skonfliktowany zespół

Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza zaplanował w tym roku 11 premier. Większość przedstawień oparta będzie na polskiej literaturze. Nowością będzie przedstawienie dla dzieci. W "Jaraczu" będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV