Zapisali się w historii Polski. Podczas konferencji przypomniano biografie walczących o niepodległość
Nasz region usiany jest mogiłami bojowników o niepodległość. Większość z nich odeszło w niepamięć. Dlatego w Archiwum Państwowym w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa poświęcona ludziom czynu niepodległościowego, którzy spoczywają na cmentarzach w województwie warmińsko-mazurskim.
Prof. Norbert Kasparek, dyrektor archiwum przyznał, że wiele ważnych postaci nie doczekało się wciąż należytego upamiętnienia.
Na konferencji wybrzmiały biografie zapomnianych, a też często nieznanych opinii publicznej postaci, które walczyły o wolność. Jednym z takich bohaterów był dr Jan Janowicz, założyciel medycyny w Olsztynie oraz uczestnik walk o niepodległość. Jego sylwetkę przybliżył dr Zygmunt Trusewicz z Ośrodka Historii Medycyny Warmii i Mazur.
W kultywowaniu pamięci bojowników o niepodległość dużą rolę odrywa Instytut Pamięci Narodowej. Krzysztof Kierski przyznał, że w tym roku instytut objął kuratelą 15 mogił.
Nasz region pełen jest starych cmentarzy, na którym leżą bohaterowie z powstania listopadowego, styczniowego, wojny bolszewickiej czy II wojny światowej. – W samym Olsztynie wiele cmentarzy już nie istnieje, a ważne dla regionu postaci pochowano lub upamiętniono w innych miejscach – mówił Andrzej Kułyk z archiwum.
Archiwum Państwowe w Olsztynie zapowiada, że konferencje o tej tematyce będzie organizowało co roku, właśnie przed Świętem Niepodległości.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Niebojewska