Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaopiniowano pierwsze wnioski ws. nowej sieci szkół

Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Warmińsko-mazurski kurator oświaty zaopiniował pierwsze wnioski samorządów dotyczące nowej sieci szkół. Pozytywne opinie dostały Morąg i Kurzętnik.

Do tej pory wnioski dotyczące propozycji nowej organizacji placówek edukacyjnych złożyło 12 samorządów. 3 wnioski wpłynęły z powiatów: iławskiego, węgorzewskiego i gołdapskiego, a 9 wniosków wysłały gminy: Rychliki, Lubawa, Lubomino, Reszel, Mrągowo, Dąbrówno, Bartoszyce oraz wspomniane już Morąg i Kurzętnik.

Mirosława Gralla-Kaperzyńska z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty przypomniała, że nowa sieć szkół, która ma obowiązywać od 1 września tego roku w związku z reformą oświaty, zakłada likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Kurator wydał do tej pory dwie opinie i są to opinie pozytywne. Spodziewamy się, że najwięcej wniosków o opinie w sprawie nowej sieci szkół na terenie gminy czy powiatu samorządowcy złożą w połowie lutego.

Ostatecznym terminem zatwierdzenia nowej sieci szkół jest 31 marca. Do tego czasu rady gmin muszą przyjąć uchwały w sprawie nowej organizacji placówek edukacyjnych. Przed przyjęciem uchwał opinie do projektów wprowadzających zmiany wydaje kurator oświaty. Wicekurator Wojciech Cybulski powiedział, że z dotychczasowych konsultacji z samorządowcami wynika, że nowa organizacja szkół proponowana przez powiaty czy gminy nie będzie się wiązać z redukcją etatów nauczycielskich.

Należy przyjąć, jak zapewniają wójtowie, iż nie ma zagrożenia jeśli idzie o kadrę, nauczyciele będą prace mieli.

Mirosława Gralla-Kaperzyńska podkreśliła, że samorządowcy korzystają z infolinii uruchomionej przez urzędników, po to by rozwiać wątpliwości związane z reformą ustroju szkolnego.

Z licznych rozmów i wypowiedzi samorządowców wynika, że przejawiają oni troskę o dobro uczniów, przykładają wagę do utrzymania kadry nauczycielskiej i liczą się z opinią rodziców. Biorą także pod uwagę wykorzystanie bazy szkolnej już istniejącej.

Ustawa wprowadzająca nowe prawo oświatowe nałożyła obowiązek, do 31 stycznia, aktualizacji wpisu do ewidencji szkół prowadzonych przez stowarzyszenia lub osoby fizyczne. Jeśli placówki tego nie uczyniły to oznacza, że szkoły te będą wygaszane w kolejnych latach. Na 12 niepublicznych gimnazjów w województwie warmińsko-mazurskim, 3 gimnazja prowadzone przez podmioty inne niż samorządy nie złożyły takich informacji i będą one w kolejnych latach likwidowane. Chodzi o: gimnazjum w Gołdapi, gimnazjum Zakonu Pijarów w Elblągu i specjalne gimnazjum w Kruzach w gminie Kolno.

Fot. Łukasz Węglewski

(pap/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, kuratorium, edukacja, reforma, gimnazjum, kurator, samorządy, gminy, oświata, gimnazja, podstawówka
Rodzice nie mają ferii. Remontują z dziećmi szkołę

Rodzice uczniów ze szkoły podstawowej w Żurawcu w podelbląskiej gminie Markusy nie mają ferii. Już drugi tydzień z własnej inicjatywy i za własne pieniądze remontują klasy....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV