Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zalety inwestowania w złote monety

Obyś żył w ciekawych czasach – tak brzmi stara i dobrze znana Chińska klątwa życząca osobie nią obarczanej by jego życie przebiegało w czasach niepewności. Od wielu lat świat zachodni w tym Europę była i wciąż przez wiele osób uważało za spokojny region. Jednak ostatnie wydarzenia począwszy od pandemii, przez konflikt na Ukrainie i ostatnie zaognienie sytuacji w Izraelu powodują, że coraz więcej osób, chce na wszelki wypadek dodatkowo się zabezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, by jak najmniej je odczuć. Od dawna jednym z kierunków takich działań jest inwestowanie w złoto. Jakie ma ono zalety, że tak chętnie jest wybierane? Zobaczmy.

Pewne są tylko podatki, więc konieczna jest ich optymalizacja

Lokując swoje środki w jakiekolwiek instrumenty finansowe, jak na przykład akcje, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, obligacje, etc. trzeba się liczyć z pomniejszeniem zysków o podatek od zysków kapitałowych. Jednak od takiej okoliczności „ucieka” złoto. Przez Fiskusa złoto fizyczne zakupione w ramach inwestycji przez osobę fizyczną jest rozumiane jako chęć zachowania majątku w innej formie bez chęci osiągnięcia zysku, dlatego jego zakup nie jest objęty podatkiem od zysków kapitałowych.

Trochę bardziej restrykcyjnie wygląda sytuacja, jeśli dany kruszec, na przykład złota moneta zostanie sprzedana w okresie krótszym niż pół roku. Jednak mało kto, kto inwestuje w złoto, ma zamiar je odsprzedawać po tak krótkim czasie.

Jakby tego było mało zakup złota oraz jego sprzedaż nie są obciążone podatkiem VAT na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że kupując np. złote monety w sklepie https://flyingatom.gold, nie dość, że nie zapłacimy VAT-u, to możemy ją przewozić na terenie całej Unii.

Międzynarodowość inwestycji w złoto

Warto pamiętać, że złoto fizyczne w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji nie jest powiązane geolokalizacyjne oraz nie posiada kraju emisji (emitenta). Jego wartość wynika tylko z zawartości kruszcu, więc można go używać, właściwie wszędzie. O ile trudno sobie wyobrazić transakcje za pomocą sztabek (chyba że między bankami, zwłaszcza w Londynie) to użycie złotej monety wiele nie różni się od codziennego kupowania bułki.

Mobilność kruszcu

Co jest cięższe, kilogram pierza czy kilogram żelaza? Odpowiedź na to pytanie zadawane dzieciom w latach szkolnych zna każdy. Kluczem do rozwiązania zagadki jest gęstość. Złoto posiada dość dużą gęstość – ponad 19 gramów na centymetr sześcienny, czyli jest około 19 razy „cięższe” niż woda. Oznacza to, że w małej objętości mieści się dość duża masa złota, która zmieści się w dłoni i będziemy ją w stanie unieść / przenieść. Docenili to nawet w ostatnich czasach prepersi, korzystając z przedwojennych metod wszywania w mankiety i kołnierzyki koszul srebrne i złote monety na wypadek „nagłej” ucieczki. Dla porównania i zobrazowania stanu rzeczywistego sztabka o kształcie standardowego telefonu ważyłaby około półtora kilograma, czyli trochę więcej niż paczka cukru dostępna w najbliższym sklepie.

Ty też tu i teraz możesz zainwestować w złoto

Mówi się, że najlepszym przyjacielem każdej kobiety są brylanty. Bardzo możliwe, że tak jest. Jednak z większą pewnością można powiedzieć, że złoto jest dla każdego i nie tylko dla zamożnych. O ile w historii Polski możliwość posiadania złota była bardziej restrykcyjna to obecnie nic nie sto na przeszkodzie, aby nawet tu i teraz zamówić złoto dla siebie. Jeśli nie całą sztabkę, to monetę jednouncjową, czy część uncji, a nawet wersje 1 gramowe są dostępne na rynku.

Coraz większa powszechność złota

Złoto posiada coraz więcej osób w różnych celach i na różne okoliczności. Niedawno, gdyż w dniach 14-15 października 2023 w Lublinie zorganizowano turniej szachowy, w którym nagrody były wypłacane między innymi w monetach ze złota i srebra a sponsorem tytularnym turnieju był FlyingAtom.

Nie każdy może wygrywać złoto w turniejach szachowych i na pewno nie codziennie, ale jeśli bardzo zależy Ci na czasie to w internecie, możesz nawet za chwilę kupić złote monety.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poznaliśmy nominowanych do nagrody im. M. Okęckiej-Bromkowej

Rada Programowa Radia Olsztyn ogłosiła swoje nominacje do tegorocznej nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia zawodowe. W tym roku do nagrody zostali...

Zamknij
RadioOlsztynTV