Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaległości z wypłatą wynagrodzeń, mobbing, nierówne traktowanie. Inspektorzy pracy badają przypadki łamania praw pracowników

Fot. fotolia

W ubiegłym roku do Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie wpłynęło ponad 1700 spraw. Przeważały skargi od pracowników. Były też anonimy.

W sumie wszystkich spraw było o 150 mniej niż rok wcześniej – podkreśla Łukasz Sztych zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Sporo skarg dotyczyła też stosunku pracy i czasu pracy. Łukasz Sztych podkreśla, że tylko 1/3 zgłoszonych w zeszłym roku spraw kwalifikowała się do przeprowadzenia kontroli w firmach.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

Na część skarg, inspektorom udaje się odpowiedzieć „zza biurka” w sytuacji, kiedy przepisy prawa pracy mówią wyraźnie, że pracownik nie ma racji. Część skarg jest także wycofanych przez samych pracowników z różnych powodów, a tylko niektóre trafiają do sądu.

W ubiegłym roku do Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie zgłoszono też 80 skarg o mobbing, molestowanie i nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Ich rozwiązywanie wiąże się jednak z dość skomplikowaną procedurą i wiele skarżących osób rezygnuje z dalszej walki.

Fot. D.Wojciechowski

Autor: W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w płaca, pensja, pracownicy, pracoewnik
Problemy w olsztyńskich placówkach edukacyjnych. Coraz więcej zakażeń wśród kadry

W 13 placówkach edukacyjnych podlegających samorządowi Olsztyna występują utrudnienia w związku z zakażeniami koronawirusem. Zakażenia wystąpiły też wśród pracowników miejskiego żłobka - poinformowała rzecznik prasowa ratusza....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV