Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
Zakończyły się tegoroczne prace archeologiczne na Starówce w Elblągu. W historycznej dzielnicy miasta powstaną nowe budynki
Archeolodzy zakończyli tegoroczne badania Starego Miasta w Elblągu. Poprzedzają one odbudowę kamienic w ich historycznym miejscu, czyli tam, gdzie już w XIII wieku stanęły pierwsze domy. Badania są obowiązkowe i wiele wnoszą do wiedzy o zakładaniu miast w średniowieczu oraz o tym, jak ulegały one przekształceniom w czasie.
Elbląg od prawie 40 lat jest niezwykłym polem badań naukowych. Dzięki nieszczęściu wojny, która zdmuchnęła z powierzchni elbląskie Stare Miasto badacze mogą sprawdzić co kryje ziemia po byłych elblążanach.
Sprawdzane jest to metodycznie, aż do prawie pięć metrów w głąb, od pozostałości kamienic czy parceli, przez warstwy nowożytne po drewniane pierwociny Elbląga z XIII wielu – tłumaczy Mirosław Marcinkowski z Muzeum w Elblągu, szef badań.
Choć badania trwają tyle lat, to wciąż nie udało się przebadać całej powierzchni Starego Miasta. A przecież jest jeszcze plan poszukiwać pozostałości zamku krzyżackiego. Wciąż niezbadana jest też Wyspa Spichrzów nad lewym brzegiem rzeki Elbląg.
Dodajmy, że w miejscach ostatnio przebadanych przez archeologów przy ulicy Bednarskiej staną domy na planach tych zniszczonych w II wojnie światowej. Takie działania poprzedziły tzw. retrowersję Starego Miasta, czyli odbudowę historycznej dzielnicy całkiem współcześnie, ale z szacunkiem dla przeszłości.
Szczególnie cenne znaleziska archeologiczne z różnych okresów miasta można oglądać na wystawach w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio