Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego w Olsztynku
Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego w Olsztynku. Obiekt obsługuje już podróżnych. Wartość prac w Olsztynku, których inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., to łącznie 25,8 mln zł brutto.
Jak podała spółka PKP S.A., inwestycja w Olsztynku jest kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację historycznych budynków pochodzących z 1939 roku. Przebudowa została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W ramach inwestycji obecny budynek dworca przestał pełnić swoją nominalną funkcję na rzecz mniejszego z budynków znajdującego się w jego pobliżu.
Nowy budynek dworca, w którym wcześniej znajdowały się toalety, został dostosowany do obsługi podróżnych. Główne pomieszczenie budynku to poczekalnia dla podróżnych, przy której znajdują się toalety. Dawny blask odzyskała elewacja budynku. Wymienione zostały poszycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa.
W elewacji budynku zamontowano dużą szklaną witrynę od strony peronów, żeby podróżni mogli obserwować ruch pociągów. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nim m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy dotykowe mapy dworca.
Zmiana otoczenia dworca
Dla pasażerów oczekujących poza halą poczekalni – pomiędzy dworcem a budynkiem historycznym – wybudowana została wiata żelbetowa wsparta na okrągłych filarach. Na zewnętrznych ścianach wiaty umieszczone zostały odciśnięte w betonie reliefy zawierające grafiki obrazujące historyczny układ starego miasta oraz zamków gotyckich na północy Polski. Pod wiatą usytuowane zostały ławki, miejsce na automaty z przekąskami i biletomaty.
W centralnej części wiaty od strony miasta wkomponowano ozdobne drzewo. W ramach inwestycji wykonano również dwa parkingi dla samochodów (na 26 i 12 miejsc postojowych), w tym z trzema miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami. Przy parkingu znajduje się także wiata, pod którą zamontowane są stojaki rowerowe.
Podczas inwestycji zostały wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec został wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Budynek został także wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.
W ramach inwestycji kończy się także modernizacja historycznego budynku dworca, który docelowo zostanie zagospodarowany na inne cele. Podobnie jak w nowym dworcu, renowację przeszła elewacja obiektu. Wymieniona została także stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachu oraz wszystkie instalacje wewnętrzne.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska