Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z wielkanocnego stołu na śmietnik. Ponad połowa z nas marnuje jedzenie

Ponad połowa Polaków przygotowuje na święta wielkanocne za dużo jedzenia, które potem trafia na śmietnik – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Public. Przyjrzał się temu Wojtek Chromy.

Na wielkanocnych stołach zazwyczaj dominują jarzynowa sałatka i żurek na zakwasie z białą kiełbasą i jajkiem. Po świętach, to właśnie sałatka najczęściej ląduje w koszu. Prym wiedzie pieczywo – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Pieczywo jest niestety królem rankingu. Marnujemy bardzo dużo: mięsa, warzyw, owoców i nabiału.

00:00 / 00:00

Dzieje się tak nie tylko w czasie świąt. Wielu z nas przyznaje się do codziennego marnowania jedzenia.

Myślę, ze za dużo kupujemy i częściowo to się marnuje w lodówce.  Warzywa, owoce, także chleb zdarza się, że pleśnieje

00:00 / 00:00

Wyrzucamy wcale nie mało. Kiedyś przeliczyliśmy ile czteroosobowa rodzina: dwoje dorosłych i dwoje dzieci marnuje pieniędzy wyrzucając jedzenie. To jest około 2 tysięcy złotych w ciągu roku.

00:00 / 00:00

– mówi Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.

Jak wynika z badania Kantar Public ponad połowa z nas, bo 54 procent, przygotowuje na dwa dni świąt wielkanocnych, większą ilość jedzenia, niż jest to potrzebne. I prawie 40 procent potwierdziło, że zdarzyło się im później wyrzucić część tego, co zostało.

Z czegoś co zostaje można zrobić pizzę, z końcówek karkówki zrobiłam bigos. Można robić pierogi, krokiety, w zasadzie wszystko

–  podkreśla jedna z mieszkanek Olsztyna.

00:00 / 00:00

W tym roku większość z nas deklaruje, że ma zwróci baczniejszą uwagę na to, by nie marnować żywności przygotowanej na Wielkanoc. Większa troska wynika, przede wszystkim, z rosnących cen artykułów spożywczych. Jak wyliczyło Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za koszyk wielkanocnych produktów zapłaciliśmy w tym roku o 5 procent więcej niż rok temu, a paradoksalnie najbardziej zdrożały jajka.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święta, jedzenie, żywność, Wielkanoc, zakupy, lodówka, śmietnik, stół, sałatka, pieczywo
Elblążanie o Świętach Wielkiej Nocy

Dziś Wielkanoc. To najważniejsze w ciągu roku liturgicznego święto, w którym obchodzone jest zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zapytaliśmy elblążan, czym jest dla nich ten dzień. Tegoroczne święta...

Zamknij
RadioOlsztynTV