Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Z Programu 500+ pobrano niezgodnie z prawem ok. 48 mln złotych. Rekordzistka z Olecka ma oddać 13 tys. złotych

Rodzina 500 plus

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w całej Polsce z Programu 500+ pobrano niezgodnie z prawem ok. 48 mln złotych.

Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy rodziny pobierają świadczenie na pierwsze dziecko. Wówczas obowiązują pewne kryteria: dochód rodziny nie może przekraczać 800 zł na osobę, a w przypadku gdy w rodzinie jest niepełnosprawna osoba – 1200 zł. Zwrot – to bolesny problem, a rodzin, które muszą oddać pieniądze na WiM nie brakuje.

Np. w Olsztynie świadczenie trafiło do 190 nieuprawnionych rodzin. Najczęstsze tłumaczenie wynikają z niewiedzy, ale są i tacy, którzy specjalnie zaniżają dochody, by pobierać świadczenia.

Rekordzistka z Olecka musi oddać 13 tysięcy złotych, które pobierała na dzieci, a te, jak ustalili urzędnicy przebywały z ojcem za granicą.

Ustawodawca przewidział okoliczności, w których świadczeniodawca nie może zwrócić tego, co bezprawnie pobierał. Po udokumentowaniu trudnej sytuacji materialnej można starać się rozłożyć na raty, lub nawet umorzyć dług.

W Elblągu 185 rodzin ma zwrócić ponad 370 tys. zł, z kolei w Ełku 29 rodzin winnych jest do budżetu państwa niespełna 50 tys. złotych.

 

Autorka: D.Grzymska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piękno języka polskiego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ,,…Czy to jest kochanie?”

Przywracanie piękna i czystości językowi oraz dbałość o słowo - to idee, które niezmiennie towarzyszą Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Słowa ,,...Czy to jest kochanie?". Tak jest również dziś,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV