Wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach Warmii i Mazur

Fot. B.Świerkowska-Chromy
Wystarczyły niecałe dwa słoneczne i ciepłe dni, by znacznie wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach Warmii i Mazur. W czterech punktach pomiarowych odnotowano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
W jednym miejscu obowiązuje – drugi, średni stopień zagrożenia. Oznacza to, że miejscami, m.in. w Puszczy Piskiej, ściółka leśna ma zaledwie około 10 procent wilgotności. To mniej więcej tyle, ile ma wysuszone siano.
W pobliżu Pomorowa w powiecie lidzbarskim palił się młodnik. Ogień gasiło ponad 20 strażaków. Pożar zniszczył około 2 hektarów młodego lasu.
O rozsądek i odpowiedzialność podczas wypoczynku w lesie, przede wszystkim o nieużywanie otwartego ognia, niezmiennie apelują do mieszkańców i turystów leśnicy i strażacy. Przypominają, że ponad 90 procent pożarów lasów powoduje człowiek. W przypadku spowodowania zagrożenia zdrowia i życia lub dużych strat materialnych grozi za do 10 lat więzienia.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy














![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)












