Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wystawa stypendysty

To historia naszej Ziemi, którą rozpoczyna wirujący wokół Słońca obłok gazów i pyłów. Jako pierwsze wśród planet pojawiły się Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – na obrazie są nieforemnymi kulami krążącymi wokół Słońca. Z wielką dbałością o szczegóły Józio narysował czerwoną, skalistą powierzchnię Ziemi, rozgrzaną od uderzeń meteorytów. Wulkany, które wstrząsały powierzchnią Ziemi, pozostawiły kratery, a powstałe gazy utworzyły atmosferę wokół planety – która na obrazie przypomina żółtą chmurę. Kiedy Słońce zaczęło stygnąć – spadły deszcze. Najdłuższa ulewa w historii Ziemi trwała tysiące lat, a woda, która zalała powstałe zagłębienia utworzyła oceany. W wodzie powstało życie. To rysunek pozbawiony błędów: przedstawiając epoki, w których nie było roślinności Józek rysował żółte skały. Zielone drzewa i olbrzymie skrzypy umiejscowione są chronologicznie w karbonie. Czasem właściwą epokę możemy rozpoznać po szczegółach: takich, jak leżąca obok drzew czerwona jaszczurka – jedna z najstarszych na Ziemi. Kolejne epoki należały do dinozaurów, którymi Józio fascynuje się od lat. Korzystając z wielu atlasów, filmów i książek narysował przegląd wielu gatunków, określił ich występowanie, podkreślił różnorodność ich barw. Hipotezy dotyczące wymarcia dinozaurów także znalazły swoje miejsce na rysunku. Całość zamykają rysunki przodków współczesnych ssaków, pierwszy człowiek oraz mapa świata z okresu epoki lodowcowej.

Dziesięć obrazów 10-letniego Józefa Budnego pt. „Stacja autyzm – warsztat myśli” znalazło się na wystawie w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Autor jest chłopcem z autyzmem, stypendystą marszałka województwa, Jacka Protasa, a stypendium otrzymał właśnie na wykonanie tej wystawy.

Prace Józka Budnego są grafikami komputerowymi wydrukowanymi na płótnie. Grafiki pokazują m.in. ludzkie ciało, świat prehistoryczny, historię wynalazków i sławnych ludzi. Każda z tych dziedzin była przed rysowaniem szczegółowo analizowana przez chłopca.

Z prac można dowiedzieć się m.in. jak przebiega rozwój płodowy dziecka. Wystawa będzie pokazywana w różnych miejscach w Polsce. Ich przebieg, reakcje i opinie ludzi dotyczące prac będą opisywane na blogu „Stacja autyzm”.

Posłuchaj relacji przygotowanej przez Annę Minkiewicz-Zarembę:

00:00 / 00:00
Przeczytaj poprzedni wpis:
Coraz więcej oszustów w sieci

Uwaga na oszustów w sieci - apeluje elbląska policja. Tylko w tym miesiącu, do miejskiej komendy zgłosiło się 7 elblążan oszukanych podczas transakcji na portalach aukcyjnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV