Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspólne dzieło więźniów i artystów z regionu. Drużyna Kanta trafiła do filharmonii

Fot. D. Grzymska

Służba więzienna i artyści z Warmii i Mazur upamiętnili wielkiego filozofa Immanuela Kanta. To już drugi projekt zrealizowany dzięki współpracy różnych środowisk.

W 2023 – Roku Kopernikańskim – powstał pomysł stworzenia „Drużyny Kopernika”. Teraz to „Drużyna Kanta”. Na dzieło składa się 21 połączonych obrazów.

Rzeczniczka prasowa dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie major Magdalena Socha przyznała, że pomysł wywodzi się z idei penitencjarnej, by łączyć różne nurty i wspierać aktywność osadzonych i współpracować z innymi instytucjami.

W projekcie brali udział osadzeni w Areszcie Śledczym w Olsztynie i w Zakładzie Karnym w Iławie. Każda drużyna pracowała pod okiem artystek. Więźniowie przyznają, że nigdy nie mieli do czynienia z taką sztuką, ale było to dla nich wielkie przeżycie, z którego są dumni.

Malowaliśmy jasnymi kolorami, żeby pokazać, że czekamy na wolność (…) Prawdopodobnie przejdziemy się na wernisaż, bo niedługo kończy mi się kara (…) Jestem dumny, to dzieło to zobaczą moi bliscy

– mówili.

Dzieło można go podziwiać w holu Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w dzieło, filharmonia, Kant, obraz, więźniowie, osadzeni, Zakład karny w Iławie, drużyna Kanta
Janusz Ciepliński: spiszmy wspólnie historię filharmonii

- Spiszmy wspólnie historię Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - zachęca jej dyrektor Janusz Ciepliński. Za dwa lata placówka obchodzić będzie swoje 80-lecie. Z tej okazji, oprócz koncertów i...

Zamknij
RadioOlsztynTV