Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wystawa Alfonsa Kułakowskiego w Muzeum Niepodległości

Blisko 90 obrazów przedstawiających krajobrazy i przyrodę m.in. Kazachstanu, Litwy i Polski autorstwa Alfonsa Kułakowskiego można zobaczyć na wystawie „Okna do Boga”, której wernisaż odbył się w czwartek w stołecznym Muzeum Niepodległości.

„Pytają mnie skąd jestem takim pozytywnym artystą. Radość obudzili we mnie rodzice, dzięki którym udało mi się to wszystko przeżyć na zesłaniu. I ta obudzona radość, przyjmowanie życia pozytywnie, pozostało we mnie i przelewam to na płótna swoich obrazów” – mówił podczas wernisażu Kułakowski, który zamieszkał pod Iławą.

Tytuł wystawy nawiązuje do słów rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego, który porównał tworzone przez Kułakowskiego krajobrazy do „okien do Boga”, dzięki którym „Stwórca – wieczny Ogrodnik rajskiego ogrodu – zagląda do naszych serc”. Na ekspozycji można zobaczyć wykonane głównie w technice olej na płycie i olej na płótnie obrazy przedstawiające m.in. pejzaże Pojezierza, przyrodę i fragmenty wiejskich zabudowań, krajobrazy Litwy oraz kazachskiej Ałma-Aty.

Alfons Kułakowski urodził się w 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Jako dwuletnie dziecko wraz z rodziną został zesłany na Syberię, gdzie osiedlono ich w Bakczarze, w wyjątkowo ciężkich warunkach. W 1944 r. Kułakowski uciekł do Ałma-Aty w Kazachstanie, gdzie w latach 1945-1952 studiował malarstwo. Później studia kontynuował w Leningradzie. Od połowy lat 90. artysta prezentował obrazy na wystawach indywidualnych w Polsce. Od 1997 r. mieszka na stałe na Warmii i Mazurach. W 2009 r. spłonął jego dom z ogromną kolekcją jego obrazów. Prace malarza były eksponowane także za granicą m.in. w Moskwie, Kijowie i Brukseli. Patronat honorowy nad wystawą „Okna do Boga” objął m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Ekspozycja będzie czynna do 13 kwietnia 2014 r. (PAP) akn/ ls/ 20:19 13/11/28

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa
Zdjęcia mieszkańcom Olsztyna na wystawie w BWA

Miejskie Dokufikcje. Niecodzienna Mapa Olsztyna - tak zatytułowana jest wystawa, która wieczorem otwarta zostanie w olsztyńskim BWA. Tworzą ją zdjęcia mieszkańców. Od września każdy mógł przysłać...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV