Aktualności
Wynik wyborów prezydenckich we Francji będzie istotny dla Polski. Posłuchaj audycji publicystycznej My, Wy, Oni
O wyborach prezydenckich we Francji, wizycie Donalda Tuska w Warszawie i wyroku skazującym komornika z Działdowa rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni.
W studiu Polskiego Radia Olsztyn spotkali się przedstawiciele pięciu ugrupowań politycznych. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:
- Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
- Urszula Pasławska – Polskie Stronnictwo Ludowe
- Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
- Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
- Tomasz Pitura – Kukiz’15
Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Francuzi w drugiej turze wyborów prezydenckich będą decydować nie tylko o przyszłości swojego kraju, ale całej Europy. Takiego zdania są eksperci, którzy zwracają uwagę na fakt, że w czasie niedzielnego głosowania najlepiej wypadli kandydaci, którzy mają całkowicie odmienne spojrzenie na przyszłość swojego kraju w Unii Europejskiej. Centrysta Emmanuel Macron zdobył 23,8 procent głosów, a liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen – 21,5 procent.
Urszula Pasławska – Polskie Stronnictwo Ludowe
To jest w ogóle szczególny rok dla Europy, bo dzisiaj wszyscy obserwujemy wybory we Francji, w najbliższym czasie odbędą się wybory w Wielkiej Brytanii, a na jesieni w Niemczech. W związku z tym tak naprawdę rok 2017 zdecyduje o tym, jaki kształt będzie miała Unia Europejska, czym powinna się zajmować Komisja Europejska. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia Polski, która mam nadzieję, jest wciąż zainteresowana tym, aby UE się rozwijała, wzmacniała i żeby sytuacja i rola Polski była jak najważniejsza. Natomiast jaki będzie wynik wyborów we Francji, to bardzo trudno dzisiaj powiedzieć, bo wielokrotnie sondaże i nasze przekonania były błędne. Dzisiaj w interesie Polski jest, abyśmy wzmacniali tego kandydata, który jest najbardziej proeuropejski. Leży to nie tylko w interesie Polski, ale i całej Europy.
Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
Ja bym raczej nie twierdziła, że wynik w pierwszej turze jest zaskakujący, bo sondaże niewiele się w tym przypadku pomyliły. Rożnica pomiędzy Emmanuelem Macron’em a Marine Le Pen jest niewielka, tak jak zakładano. Sondaż, który przewidział wynik w drugiej turze, pokazuje już dużą przewagę – prawie 65% Emmanuela Macron’a. Z naszego punktu widzenia jest to dobry kandydat, ponieważ jest centrysta i ekonomistą. To pocieszające, że ekonomista w pierwszej i drugiej turze zdobył przewagę. Przynajmniej według sondaży jest zdecydowanym faworytem. Natomiast może niepokoić to, że jest to kandydat, który jest gorącym zwolennikiem i orędownikiem Europy kilku prędkości. Przyglądamy się zachowaniu polskiej dyplomacji, ponieważ w tych wyborach żaden z kandydatów nie wspomniał o Polsce jako partnerze, z którym będzie się nawiązywał jakieś relacje. Mamy dowód na to, że nasz kraj nie jest w centrum zainteresowania Francji, która przypomnijmy – jest państwem założycielskim UE. Na korzyść Emmanuela Macron’a przemawia to, że jest zwolennikiem strefy Euro i bezpieczeństwo europejskie nie będzie zagrożone.
Tomasz Pitura – Kukiz’15
Uważam, że Francuzi wybrali dla siebie najlepszych kandydatów. Za dwa tygodnie będzie dogrywka – czas pokaże, kto wygra. (…) Wydaje mi się, że w niedługim czasie powinna nadejść reforma Unii Europejskiej. Jeżeli tak się nie stanie, to jestem przekonany, że wygra wtedy pani Marie Le Pen i dojdzie do Frexitu. Być może jeszcze inne państwa tym śladem pójdą. Będzie wtedy rzeczywiście kłopot.
Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
Oby nie doszło do Frexitu (…) Niedziela to był bardzo ważny dzień dla Europy – wielu kandydatów wystartowało w wyborach we Francji, ale czterech zdobyło bardzo porównywalny wynik. (…) Natomiast ja Francuzom bardzo zazdroszczę frekwencji, bo wyniosła ona ponad 80% – życzę, żeby kiedyś taka frekwencja była w Polsce. Chciałabym, żeby wygrał centrowy kandydat, bo Europa byłaby może stabilniejsza. Oczywiście Macron ma w swoim programie wiele kontrowersyjnych postanowień, ale myślę, że szybciej można byłoby się z nim lepiej porozumieć niż z Marie Le Pen.
Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
Francuzi wybrali (…) Natomiast ja przypomnę, że pan Macron był ministrem w socjalistycznym rządzie prezydenta Holland’a. Według niektórych osób jest to taki Hollande Bis. Dla nas ten wybór jest o tyle ważny, o ile będzie wpływał na to, co dzieje się w Polsce. (…) Wszyscy myślimy, że pan Macron zostanie prezydentem, ale jest jeszcze druga tura. Ten wybór nie jest pewny. Chociaż rzeczywiście, to będzie chyba walka wszyscy na jedną, bo Marie Le Pen dla rządzącego we Francji establishmentu jest głównym przeciwnikiem. Pan Macron jest członkiem tego establishmentu, jest bankierem (…).
Goście audycji My, Wy, Oni rozmawiali także o:
- Powitaniu Donalda Tuska na Dworcu Centalnym w Warszawie; jego przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie zeznawał jako świadek w sprawie dotyczącej podjęcia współpracy przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB.
- Wyroku skazującym komornika z Działdowa – sprawa dotyczyła przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przy licytacji majątku przedsiębiorcy z Nidzicy. W pierwszej instancji komornik Sebastian Sz. został skazany na 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności. To pierwsza tak wysoka kara w historii dla komornika.
(A.Podbielska)