Anna Wasilewska: w tej chwili jest ogromny podział Polaków i widać to także w Sejmie
– Myśleliśmy, że Tadeusz Mazowiecki będzie postacią, wokół której nie będzie kontrowersji – podkreśliła w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn poseł Anna Wasilewska.
Na zakończonym wczoraj posiedzeniu sejmu przyjmowaliście uchwałę w sprawie uczczenia 90-tej rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski. W porządku obrad było to opisane jako „punkt sporny”. W trakcie głosowania część posłów PiS i Kukiz 15 ostentacyjnie wyszła z sali, co nawet inni politycy PiS określili jako niewłaściwe zachowanie. Anna Wasilewska podkreśliła, że przed głosowaniem doszło do rozmowy podczas prac Komisji Kultury i Środków Przekazu, ale jej efekty nie zostały przeniesione do Sejmu.
W czasie prac Komisji Kultury i Środków Przekazu doszło do dyskusji. Pani przewodnicząca Elżbieta Kruk stwierdziła, że będzie zmierzała w kierunku przyjęcia uchwały przez aklamację.
Poseł Wasilewska dodała, że pięciu posłów, którzy zagłosowali przeciwko uchwale, uczynili to pomyłkowo i napisali w tej sprawie wyjaśnienia. Podkreśliła także, że w Sejmie – tak ja w społeczeństwie – uwidocznił się bardzo duży podział.
Kancelaria Sejmu zapowiada uruchomienie internetowej telewizji, która ma ocieplić wizerunek posłów i pokazywać ich pracę. Poseł Wasilewska nie widzi jednak powodów jej powstania.
– Pracując w Sejmie mamy na wyciągnięcie ręki media, dziennikarze wiedzą i widzą, co robimy. Wszędzie są kamery. Nie widzę potrzeby powstania telewizji i nie bardzo rozumiem dlaczego ma powstać.
Kolejna głośna ustawa, nad którą pracują posłowie dotyczy ustawy o lustracji w dyplomacji. Jej zapisy wzbudzając kontrowersje, ponieważ spowodują wyrzucenie ze służby dyplomatycznej osób, które do końca lipca 1990 współpracowały ze służbą bezpieczeństwa. Anna Wasilewska podkreśla, że decyzja ma wyłącznie podłoże polityczne, a jej celem jest kontrola kolejnej grupy przez Prawo i Sprawiedliwość.
– Lustracja nie jest potrzebna. W dyplomacji pracują w tej chwili osoby, które są bardzo dobrze do tego przygotowane. Wyrzucenie ich wszystkich spowoduje, że znowu w dyplomacji będzie nijakość.
Podczas rozmowy poruszono również sprawę zrównania stawki podatku VAT na e-booki z tą obowiązującą przy zwykłych książkach oraz interpelacji poselskiej, dotyczącą zmian w samorządzie, którą wystosowała poseł Wasilewskiej.
Do wysłuchania rozmowy z Anną Wasilewską zaprasza Andrzej Piedziewicz
(A.Piedziewicz/Ł.Węglewski)