Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowa premiera „Upiorów i cudów” w Olsztyńskim Teatrze Lalek

Fot. Olsztyński Teatr Lalek

Z okazji dwusetnej rocznicy wydania zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, Olsztyński Teatr Lalek przygotował spektakl zatytułowany „Upiory i cudy”. Jak powiedzieli twórcy, to odbrązowienie poezji wieszcza i ukazanie jej fascynujących aspektów.

Premiera przedstawienia „Upiory i cudy” odbyła się w sobotę wieczorem w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

Reżyser Andrzej Bartnikowski, który adaptował na potrzeby teatru utwory wieszcza powiedział, że impuls do realizacji spektaklu przyniosła lektura książki Łukasza Kozaka „Upiór. Historia naturalna”.

To jest dla mnie bardzo ważny tekst, dający pełną wiedzę o młodym Mickiewiczu, polskim romantyzmie a także poruszający kwestie związane z upiorami i zjawiskami paranormalnymi, w których młodzi romantycy się lubowali

– mówił reżyser.

Fot. Olsztyński Teatr Lalek

Z jednej strony, upiory to postaci, które pojawiają się w balladach i romansach a z drugiej strony „upiór” jest pewną metaforą. Romantyzm jest dla mnie „upiorem”, który cały czas nie chce umrzeć i z uporem wstaje z grobu, by wysysać z nas krew i wypijać z nas soki życiowe. On się odradza pod coraz to straszniejszymi mitami i ideologiami

– podkreślił reżyser.

Jak zaznaczył, interesującym wątkiem podczas realizacji przedstawienia była kwestia „spotkania młodych romantyków ze światem kultury ludowej”.

Młodzi romantycy mocno idealizowali kulturę ludową a ona ich niekoniecznie od razu pokochała i to jest odzwierciedlone w spektaklu

– dodał.

Fot. Olsztyński Teatr Lalek

Jak podają twórcy, dwusetna rocznica wydania zbioru „Ballady i romanse” to doskonały powód stworzenia spektaklu, który przypomni moment narodzin tak ważnej dla Polski idei romantycznej.

Archaiczne treści „Ballad i romansów” zostały przełożone na język współczesnego teatru formy, nawiązującego w warstwie fabularnej, plastycznej i muzycznej do kultur tradycyjnych, które kształtowały sposób widzenia świata młodego Mickiewicza, a przez to – także polskich romantyków.

Spektakl ma „odbrązowić” poezję Mickiewicza i ukazać jej fascynujące aspekty powiązane z archaicznymi wierzeniami i spirytualizmem.

Fot. Olsztyński Teatr Lalek

W spektaklu wykorzystane zostały ballady i romanse Adama Mickiewicza: „Oda do Młodości”, „Romantyczność”, „Tukaj albo nieśmiertelność”, „To lubię”, „Świtezianka”. Premierze spektaklu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy Beaty Podwysockiej pt. „(Nie) Ulotne”.

Na scenie wystąpili:  Jarek Cupriak, Adam Hajduczenia, Jakub Ignasiak, Mateusz Mikosza, Marcin Młynarczyk, Jagna Polakowska, Karolina Sadowska, Sylwia Wiensko.

Przedstawienie „Upiory i cudy” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury.

Fot. Olsztyński Teatr Lalek

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, spektakl, kultura, premiera, scena, Olsztyński Teatr Lalek, wieszcz, kultura ludowa, Adam Mickiewicz, Ballady i romanse, romantyzm
W Olsztynie rusza Festiwal Mendelsohna. Imprezy potrwają 2 miesiące

W Olsztynie rozpocznie się wieczorem VII Festiwal Mendelsohna, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem "Granice". Imprezę zainauguruje odsłonięcie pracy "Erich Mendelsohn - tu i...

Zamknij
RadioOlsztynTV