Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybory prezydenckie 2020. Sondażowe wyniki, komentarze, opinie [AKTUALIZACJA]

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

Polacy w kraju i poza jego granicami wybierali prezydenta. O najwyższy urząd w państwie walczyli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, którzy przeszli do drugiej tury wyborów.

————————————————————————————–

godz. 17.02

Jerzy Wilk. Fot. K. Pakulnicki

– Kandydatowi ubiegającemu się o reelekcję często jest trudniej zdobyć głosy wyborców – tak zwycięstwo Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk.

00:00 / 00:00
Przypomnijmy, według cząstkowych, nieoficjalnych wyników z 99,99 procent obwodów, Andrzej Duda otrzymał 51,08 procent głosów poparcia, a Rafał Trzaskowski 48,92 procent.

Andrzej Duda jest drugim polskim prezydentem, który ubiegając się o reelekcję wygrał wybory prezydenckie. Wcześniej udało się to Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

————————————————————————————–

godz. 16.42

Fot. Agnieszka Chmielewska

– Ta niewielka różnica procentowa pomiędzy kandydatami świadczy o tym, że Polacy zaufali kandydatowi Koalicji Obywatelskiej – mówi Jerzy Wcisła, senator Koalicji Obywatelskiej.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 16.05

Sztab Rafała Trzaskowskiego będzie składał protesty wyborcze, ale sztabowcy nie liczą na zmianę wyniku. – Ponad pół miliona głosów jest nie do odrobienia – mówi jeden ze współpracowników kandydata PO.

– Protesty należy złożyć choćby tylko z szacunku dla tych wszystkich, którzy zagłosowali za granicą, choć wiązało się to często z dużymi wyrzeczeniami – powiedział PAP polityk PO z władz tej partii. – Jednak nie widzę możliwości podważenia tego wyniku – dodał.

Ocenił zarazem, że wybory od początku nie były uczciwe, bo kandydaci nie mieli równego dostępu do mediów publicznych, więc byłaby podstawa do ich unieważnienia. Ale – przyznał – że w PO nikt nie wierzy w powodzenie takiego protestu przed sądem.

————————————————————————————–

godz. 14.15

Kandydat KO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pogratulował w poniedziałek po południu zwycięstwa wyborczego prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna – napisał Trzaskowski na Twitterze.

PKW podała po południu na swej stronie internetowej wyniki z 99,98 proc. obwodów. Prezydent Andrzej Duda otrzymał 51,12 proc. głosów, Trzaskowski – 48,88 proc.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej podziękował na Twitterze swoim wyborcom; pogratulował też zwycięstwa swego konkurentowi.

Prawie 10 mln głosów. Za wszystkie i za każdy z osobna serdecznie dziękuję. Dziękuję też za niesamowitą energię, jaką wspólnie udało nam się wyzwolić przez tych kilka tygodni. Jeszcze będzie przepięknie!

– napisał Trzaskowski.

– Gratuluję wygranej Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna – dodał.

————————————————————————————–

godz. 14.03

Fot. Ł.Sadlak

Wysoka frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich jest powodem do zadowolenia, to prawdziwe święto demokracji – podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski.

Frekwencja była naprawdę imponująca, jak na warunki w jakich się znajdujemy. Nikt nie jest do wyborów przymuszany. To jest dobra wola każdego uprawnionego do głosowania.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim swój obywatelski obowiązek spełniło 62,14 procent wyborców. Natomiast w Elblągu do urn poszło 64,85 procent mieszkańców.

————————————————————————————–

godz. 13.55

55,37 do 44,63 procent na rzecz Rafała Trzaskowskiego – tak zagłosowali mieszkańcy Warmii i Mazur w okręgu olsztyńskim. Tu prawie we wszystkich powiatach zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski pokonał Andrzeja Dudę także w I turze wyborów. To, jak się wyraził Wiktor Wójcik, szef wojewódzkiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, zasługa ciężkiej pracy w kampanii prezydenckiej.

00:00 / 00:00

Zdaniem warmińsko-mazurskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Małeckiego, jego partia coraz bardziej przekonuje do siebie mieszkańców Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

O 8 rano PKW poinformowała o nieoficjalnych cząstkowych wynikach wyborów z 99,97 proc. komisji. Na prezydenta Andrzeja Dudę głosowało 51,21 proc. Polaków. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymał z kolei 48,79 proc. Głosy z brakujących komisji nie wpłyną już na wynik. Natomiast sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i Platforma Obywatelska zapowiadają złożenie protestu wyborczego do Sądu Najwyższego.

————————————————————————————–

godz. 11.35

W czasie obowiązywania ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowali 530 incydenty w związku z wyborami. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych napisów, ale były też 62 przestępstwa – udzielania korzyści majątkowej w zamian za określony sposób głosowania, znieważenia prezydenta, czy niszczenia mienia.

Do policji w woj. warmińsko-mazurskiej podczas II tury wyborów prezydenckich wpłynęło zawiadomienie o 27 wykroczeniach – informuje aspirant Rafał Jackowski z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie.

Sześć zgłoszeń na policję dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstw wyborczych.

Zdarzenia te nie miały wpływu na przebieg wyborów, jednak osoby, które popełniły wykroczenia i przestępstwa muszą liczyć się konsekwencjami.

————————————————————————————–

godz. 11.20

Jerzy Wilk jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Elbląga. Fot. K. Pakulnicki

Kandydatowi ubiegającemu się o reelekcję często jest trudniej zdobyć głosy wyborców – tak zwycięstwo Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich komentuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, według cząstkowych, nieoficjalnych wyników z 99,97 procent obwodów, Andrzej Duda otrzymał 51,2 procent głosów poparcia, a Rafał Trzaskowski 48,79 procent. Andrzej Duda jest drugim polskim prezydentem, który ubiegając się o reelekcję wygrał wybory prezydenckie. Wcześniej udało się to Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.

————————————————————————————–

godz. 10.07

Po zatwierdzeniu przez PKW wszystkich protokołów z Warmii i Mazur wiemy, jak głosowali mieszkańcy poszczególnych powiatów. Więcej tutaj.

————————————————————————————–

godz. 08.45

Jerzy Szmit. Fot. A. Chmielewska

– W Polsce podział jest bardzo wyraźny. W 2015 roku Andrzej Duda wygrał z Bronisławem Komorowskim o 800 tysięcy głosów, teraz z kolei mówimy o około 500 tysiącach głosów różnicy. (…) Na razie jest jeszcze za wcześnie na analizę przepływu wyborców. Myślę, że o wynikach zadecydował ogromny dorobek Andrzeja Dudy – ostatnie pięć lat to był dobry czas zarówno dla nas, całej Polski jak i Warmii i Mazur – powiedział prezes PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 08.30

 

Jacek Protas (PO). Fot. B.Świerkowska-Chromy

– Rolą opozycji jest patrzenie na ręce władzy. Wskazywanie ich błędów i wskazywanie drogi, którą powinna podążać Polska. My przez następne lata będziemy tę swoją rolę wykonywać najlepiej jak potrafimy. Pokazywać jak powinna funkcjonować Polska, jak powinien funkcjonować rząd, samorządy, organizacje pozarządowe – mówił na antenie poseł KO Jacek Protas.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 08.20

PILNE: PKW podaje wyniki z 99,97% komisji wyborczych. Wzrosła przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Więcej tutaj.

————————————————————————————–

godz. 07.55

Bogusława Orzechowska

– Musimy jeszcze chwilę poczekać na oficjalne wyniki wyborów, czasami pojedyncze komisje mogą decydować – komentowała senator PiS Bogusława Orzechowska, dodając:

Chcę podziękować wszystkim Polakom – taka frekwencja, bo prawie 70%, to coś niesamowitego. Szczególnie dziękuję tym, którzy docenili pracę prezydenta Andrzeja Dudy. Niezrozumiałe jednak jest dla mnie, że kandydat, który przedstawił swój program na dwa dni przed I turą, uzyskał takie poparcie.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 07.20

fot. Przemysław Getka

Powyborcze komentarze w Radiu Olsztyn. Marek Lewiński rozmawiał z posłem Koalicji Obywatelskiej, Januszem Cichoniem:

Dziękujemy wszystkim Polakom, frekwencja jest rzeczywiście imponująca. Mamy świadomość, jak istotne to były wybory. Poczekajmy jeszcze, jeśli chodzi o wyniki. Jak wiadomo, exit poll to jednak tylko badanie, co prawda dość precyzyjne, ale także obarczone błędem.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 06.40

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na podstawie 99,39 proc. obwodów głosowania wyniosła 67,17 proc. – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej.

W sondażu exit poll Ipsos przedstawionego w niedzielę, po godz. 21 podano frekwencje na poziomie 68,9 proc. W sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji opublikowanego ok. godz. 2 w nocy frekwencja wyniosła 67,9 proc.

W niedzielnym głosowaniu – na podstawie danych z 99,39 proc. obwodów – wzięło udział 68,3 proc. mieszkańców miast i 66,22 mieszkańców wsi. W zagranicznych obwodach w II turze wyborów głosowało 50,73 proc. uprawnionych.

————————————————————————————–

godz. 06.20

Jak podała policja, podczas nabożeństwa w jednym z kościołów w Kętrzynie ksiądz agitował za jednym z kandydatów – podała policja. Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Andrzej Jurkun poinformował, że szczegóły tej sprawy zostaną podane dzisiaj.

W Olsztynie natomiast doszło do fałszerstwa wyborczego – ojciec podpisał się za syna na spisie wyborców. W Elblągu członek komisji wyborczej był pijany, miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.W Szczytnie odnotowano zniszczenie baneru i zawieszenie nowego plakatu wyborczego.

————————————————————————————–

godz. 06.17

Najbliższa konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek, o godz. 8 – poinformował Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.

————————————————————————————–

godz. 06.15

Jak poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, w okręgu elbląskim na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 146 210 osób (50,11 proc.); a na Andrzeja Dudę 145 532 osoby (49,89 proc.).

————————————————————————————–

godz. 06.04

Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się już po otrzymaniu wszystkich protokołów od obwodowych komisji – poinformowała Komisja. PKW nie będzie informowała o cząstkowych wynikach wyborów, jak było w przypadku pierwszej tury. Jak powiedział przewodniczący, być może w poniedziałek PKW uda się podać ostateczne wyniki głosowania.

————————————————————————————–

godz. 01.58

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. – wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll Ipsos opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, wskazywał, że Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. Oznaczało to 0,8 proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

Z kolei sondaż late poll Ipsos opublikowany ok. północy wskazał, że Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc., co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

————————————————————————————–

godz. 01.57

Late poll Ipsos z 90 proc. komisji: frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,9 proc.

————————————————————————————–

godz. 00.22

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda – jak wynika z sondażu late poll Ipsos – zwiększył w drugiej turze wyborów prezydenckich przewagę nad kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim do 1,6 proc.

Sondaż exit poll Ipsos opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godzinie 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, wskazywał, że Andrzej Duda uzyskał 50,4 procent głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 procent. Oznaczało to 0,8 procent przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

Z kolei sondaż late pool Ipsos opublikowany koło północy wskazał, że Andrzej Duda uzyskał 50,8 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 procent, co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

————————————————————————————–

godz. 00.20

Jeśli potwierdzi się zwycięstwo Andrzeja Dudy, to będziemy mieli trzecią turę wyborów prezydenckich

– ocenił prezes Instytutu Nowych Mediów, ekspert ds. marketingu politycznego Eryk Mistewicz. Według niego, największym wyzwaniem dla zwycięzcy wyborów będzie zjednoczenie podzielonego narodu. W ocenie prezesa Instytutu Nowych Mediów o zwycięstwie Andrzeja Dudy może przesądzić kwestia szacunku wobec wyborców.

Tego szacunku zabrakło po stronie części wielkomiejskich elit wspierających Rafała Trzaskowskiego, które zaatakowały mieszkańców polskich prowincji, wsi i małych miasteczek. Andrzej Duda prowadzi, ponieważ pochylił się nad ludźmi i okazał im szacunek. Była to najbardziej agresywna kampania wyborcza po 1989 r.

————————————————————————————–

godz. 00.07

Cieszę się ze zwycięstwa, na razie sondażowego, ale przy poprzednich wyborach ostateczne wyniki urosły w porównaniu do sondażowych (…)  wygrać wybory prezydenckie przy prawie 70-procentowej frekwencji to niebywała wiadomość

– podkreślił prezydent Andrzej Duda

————————————————————————————–

godz. 00.01

Late poll Ipsos: Andrzej Duda – 50,8 procent głosów,  Rafał Trzaskowski – 49,2 procent.

————————————————————————————–

godz. 23.57

Zrobiłem dla Rafała Trzaskowskiego i tak dużo więcej niż mogłem i powinienem zrobić; wybrałem go, bo może być szlabanem dla pisowskiego czołgu – ocenił b. kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Jak podkreślił, nie wierzy w niezależną prezydenturę Trzaskowskiego.

Hołownia pytany w Radiu ZET, czy jego zdaniem wynik wyborów prezydenckich będzie kwestionowany, stwierdził, że „nie ma co do tego wątpliwości”. – Iluś ludzi dostało karty (do głosowania) bez pieczątki, iluś ludzi w ogóle nie dostało karty, a miało dostać, w iluś komisjach stwierdzono nieprawidłowości – ocenił.

Zdaniem Hołowni „jak będzie dostatecznie mała różnica (między wynikami kandydatów na prezydenta – PAP) i dostatecznie duże wątpliwości, to za miesiąc, dwa miesiące możemy mieć kolejne wybory prezydenckie”.

————————————————————————————–

godz. 23.47

Obóz rządzący powinien wyciągnąć wnioski z wyniku wyborów; arogancja, niekompetencja i wolty ideowo-programowe, które wykonał PiS nie cieszą się zaufaniem – stwierdził w niedzielę wieczorem Krzysztof Bosak, który był kandydatem Konfederacji na prezydenta w pierwszej turze wyborów.

————————————————————————————–

godz. 23.05

Wiadomo tyle, że nic nie wiadomo – tyle w sprawie wyników wyborów. Czekamy na oficjalne wyniki wyborów

– podkreślił wieczorem kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

To co wiadomo na pewno, to że przez ostatnie tygodnie udało nam się wspólnie obudzić niesamowitą energię w całej Polsce

– dodał na swoim profilu na Twitterze.

————————————————————————————–

godz. 22.42

W Ustroniu Morskim w Zachodniopomorskiem po godzinie 22 nadal była kolejka do głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych w kilku miejscowościach nadmorskich nadal czekały kolejki chętnych do oddania głosu. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Rewalu czy Sarbinowie. Do godziny 22 lokale te zostały zamknięte, po tej godzinie wyborcy czekali jeszcze w Ustroniu Morskim.

————————————————————————————–

godz. 22.40

Prezydent Andrzej Duda zwyciężył w USA, uzyskując 54,96 procent głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał 45,04 procent głosów. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 19 700 wyborców, a na Trzaskowskiego – 16 144.

————————————————————————————–

godz. 22.35

W Rosji, gdzie oddało głosy ponad 500 polskich obywateli, wyborcy popierali przeważnie Rafała Trzaskowskiego. W Moskwie zdobył on 226 głosów, podczas gdy na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę padło 89 osób. W Petersburgu na Andrzeja Dudę głosowało 16 wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego – 47. W Irkucku zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 39 głosów; Rafał Trzaskowski uzyskał tam 10 głosów. W Kaliningradzie, 26 wyborców oddało głos na Rafała Trzaskowskiego, a 18 – na Andrzeja Dudę. W komisji wyborczej w Smoleńsku, na Rafała Trzaskowskiego padło 6 głosów, a na Andrzeja Dudę – 2 głosy.

————————————————————————————–

godz. 22.25

Najniższa frekwencja wśród seniorów.

Najniższą frekwencję, 64,2 procent, odnotowano w grupie wiekowej 60 lat i więcej. W porównaniu z I turą frekwencja wśród seniorów wzrosła aż o 8,1 punkt procentowy – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Najwyższa frekwencja była w grupie wiekowej 50-59 lat – 76,3 procent.

————————————————————————————–

godz. 22.16

Ostateczny wynik wyborów prezydenckich będzie jak wynik rywalizacji w maratońskim biegu. Wierzę w to, że finisz będzie szczęśliwy dla Rafała Trzaskowskiego

– podkreślił szef PO Borys Budka.

————————————————————————————–

godz. 22.13

Czekamy na oficjalne wyniki wyborów, ale jedno jest pewne: nowy prezydent stanie przed największym wyzwaniem wolnej Polski: skleić podzielony jak nigdy Naród

– w ten sposób lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich.

Prezes PSL podziękował też wszystkim Polakom, którzy wzięli udział w głosowaniu.

————————————————————————————–

godz. 22.10

PKW nie wyklucza, że w poniedziałek uda się ogłosić ostateczne wyniki wyborów prezydenckich.

————————————————————————————–

godz. 22:05

————————————————————————————–

godz. 21.55

Według sondażu exit poll Andrzeja Dudę poparło 51,3 proc. mężczyzn, a Rafała Trzaskowskiego – 48,7 proc. Z kolei na kandydata KO zagłosowało 50,4 proc. kobiet, a na urzędującego prezydenta – 49,6 proc.

godz. 21.45

Tak wyglądał wieczór wyborczy w siebie Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

Wieczór wyborczy kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego w Olsztynie.

————————————————————————————–

godz. 21.40

Prezydent RP Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze polskich wyborów prezydenckich w okręgu konsularnym w Chicago, uzyskując w nim 71,03 proc. głosów (9863). Kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał tam 28,97 proc. głosów (4022).

W okręgach konsularnych w Houston i Los Angeles zwyciężył Rafał Trzaskowski. W pierwszym z tych miast stosunkiem głosów: 577 do 337, a w drugim 2464 do 926.

————————————————————————————–

godz. 21.35

Według sondażu Andrzej Duda wygrał w województwach: podkarpackim (72,6 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,4 proc.), podlaskim (60 proc.), łódzkim (57,1 proc.), małopolskim (57,2 proc.) i mazowieckim (51 proc.).

Z kolei Rafał Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (66,4 proc.), lubuskim (63,1 proc.), zachodniopomorskim (63,1 proc.), dolnośląskim (58,6 proc.), opolskim (55,6 proc.), w wielkopolskim (55,3 proc.), kujawsko-pomorskim (53,9 proc.), warmińsko-mazurskim (53,1 proc.), śląskim (52,3 proc.).

————————————————————————————–

godz. 21.20

Najwięcej głosów wyborców mieszkających na wsi zdobył prezydent Andrzej Duda, z poparciem 63,2 proc. Wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski zdobył w tej grupie 36,8 proc. głosów – wynika z badania exit poll wykonanego przez Ipsos. W miastach wygrał kandydat KO, a im większy ośrodek miejski, tym jego przewaga większa. Największe poparcie Trzaskowski zdobył w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 66,5 proc.

————————————————————————————–

godz. 21:15

Największy elektorat Andrzej Duda zdobył wśród wyborców z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, gdzie zagłosowało na niego 77,3 i 74,7 proc. obywateli. Z kolei kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski największe poparcie uzyskał wśród wyborców z wykształceniem wyższym. Zagłosowało na niego 65,9 proc. takich wyborców – wynika z badania exit poll pracowni Ipsos. W tej grupie na urzędującego prezydenta głos oddało 34,1 proc. badanych.

————————————————————————————–

godz. 21.05

Wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji, to niebywała wiadomość, jestem wzruszony; taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji

– mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczoru wyborczego w Pułtusku.

————————————————————————————–

godz. 21.02

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,9 proc.

————————————————————————————–

godz. 21.00

Exit poll: Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie!

————————————————————————————–

godz. 20.20

Z kolei Tomasz Konopko, zastępca przewodniczącego okręgowej komisji wyborczej w Olsztynie poinformował, że w okręgu olsztyńskim frekwencja na godz. 17 wyniosła 49,48%.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 19:43

Mamy najnowsze dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich w okręgu elbląskim. Arkadiusz Zaczek przewodniczący okręgowej komisji wyborczej w Elblągu poinformował, że do godz. 17 do urn poszło 45,74 % uprawnionych wyborców. więcej uprawnionych niż przed dwoma tygodniami. W porównaniu z pierwsza turą wyborów w okręgu elbląskim ogólna frekwencja z godziny 17.00 jest wyższa o ponad 5,5 procent.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 19.35

W gminie Gołdap jeden z członków komisji wyborczej był pod wpływem alkoholu. Został zwolniony ze składu, a jego nieobecność nie zakłóci pracy komisji – poinformował PAP komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko.

Stwierdziliśmy, że osoba pracująca w komisji wyborczej miała promil alkoholu w organizmie

– powiedział oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski. Dodał, że policja wszczęła w tej sprawie postępowania i zawiadomiła okręgową komisję w Olsztynie.

Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko powiedział, że pijana osoba została zwolniona z prac komisji.

Ale skład komisji jest szeroki, brak tej jednej osoby nie wpływa na możliwość pracy tej komisji

– powiedział Konopko. Dodał, że osoba ta rano stawiła się do pracy w komisji trzeźwa.

W ciągu dnia osoba ta miała przerwę w pracy i gdy wróciła po tej przerwie, stwierdzono, że jest pod wpływem alkoholu

– dodał Konopko.

Pijany członek komisji wyborczej w gminie Gołdap to jedyny tego typu incydent w woj. warmińsko-mazurskim. Konopko powiedział, że na razie nie zdarzyło się nic, co mogłoby wydłużyć pracę jakiejkolwiek komisji wyborczej.

————————————————————————————–

godz. 19.20

Podopieczny DPS w Iławie wyniósł kartę do głosowania, czym popełnił przestępstwo przeciwko wyborom. W Działdowie zniszczono 12 banerów o wartości 12 tys. zł – tego typu incydenty wyborcze odnotowała w niedzielę wieczorem warmińsko-mazurska policja. Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował, że w Iławie podopieczny DPS wyniósł z lokalu kartę wyborczą, co jest przestępstwem.

Prowadzimy w tej sprawie postępowanie

– powiedział Jackowski.

W Działdowie zgłoszono policji zniszczenie 12 banerów o wartości 1,2 tys. zł.

Będziemy ustalać, kiedy do tego doszło, dziś nam to zgłoszono

– powiedział Jackowski.

W niedzielę po południu w Giżycku policja odnotowała dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej – zerwano jeden plakat wyborczy, a w jego miejsce naklejono nowy. Na razie nie wiadomo, czy obu czynów dokonała ta sama osoba, czy nie.

————————————————————————————–

godz. 19.05

W woj. warmińsko-mazurskim blisko 40 komisji wyborczych zwróciło się o wydanie im dodatkowych kart do głosowania.

Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko poinformował w niedzielę po południu PAP, że już blisko 40 komisji wyborczych zwróciło się o uruchomienie rezerwy kart do głosowania.

Rezerwy takie fizycznie znajdują się u wójtów i burmistrzów. Dodatkowe karty są komisjom wydawane po wydaniu w tej sprawie uchwały przez okręgowa komisję wyborczą

– powiedział Konopko i dodał, że uchwały takie są na bieżąco podejmowane. Rezerwy kart uruchamia się, gdy komisja wyda wyborcom 80 proc. kart do głosowania, które posiada.

Konopko powiedział, że pierwsze sygnały o konieczności uruchomienia rezerwy kart zaczęły do Olsztyna napływać z Mazur już około południa.

Sygnały takie dostajemy głównie z powiatu piskiego, z Rucianego-Nidy, Pisza, ale też Mikołajek, Mrągowa, czy Giżycka czyli z turystycznych miejscowości, gdzie wiele osób zdecydowało się głosować na podstawie zaświadczenia i dopisuje się do spisu wyborców

– powiedział Konopko.

————————————————————————————–

godz. 18.53

W woj. warmińsko-mazurskim frekwencja wyniosła 48,65%. Najwyższa frekwencję w regionie odnotowano w Olsztynie, zaś najniższą w powiecie ełckim.

————————————————————————————–

godz. 18.50

————————————————————————————–

godz. 18.45

W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym.

– poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc.

————————————————————————————–

godz. 18.35

PKW podaje: na godz. 17.00 frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 52,1 proc.

————————————————————————————–

godz. 17.50

Mieszkańcy Olsztyna mówili naszej reporterce, że udział w głosowaniu to odpowiedzialny wybór.

00:00 / 00:00

Wyborcy dodali, że oddanie głosu to obowiązek.

00:00 / 00:00

————————————————————————————–

godz. 16.45

Również za granicą Polacy spełniają swój obywatelski obowiązek.

Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk odnotowała dużą frekwencję w organizowanej na terenie Hiszpanii drugiej turze polskich wyborów prezydenckich. Wskazała, że komisje wyborcze pracują bez zakłóceń. Do niedzieli rano do dwóch komisji działających w hiszpańskiej stolicy trafiło odpowiednio 68 proc. i 72 proc. kopert z kartami do głosowania z prawie 5900 pakietów wysłanych do mieszkających w Hiszpanii Polaków. Z kolei do trzeciej komisji, w Barcelonie, przekazano 72 proc. kopert z kartami do głosowania spośród 2800 wysłanych przez konsulat generalny w stolicy Katalonii.

Z kolei w Ambasadzie RP w Wilnie do godz. 15 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) w głosowaniu udział wzięło ok. 370 osób. Głosują ci, którzy się zarejestrowali oraz osoby z zaświadczeniami. 24 wyborców zagłosowało korespondencyjnie.

Natomiast w pięciu polskich placówkach dyplomatycznych na terenie ChRL zakończyło się już  głosowanie. W każdej z nich głosowanie przebiegło bez zakłóceń. Lokale wyborcze w ambasadzie oraz konsulatach RP w Hongkongu, Szanghaju, Kantonie i Chengdu zamknięto zgodnie z planem o godz. 21 czasu miejscowego (godz. 15 w Polsce). Były czynne od godz. 7 rano czasu miejscowego (godz. 1 nad ranem w Polsce). Wyniki z Pekinu i innych obwodów na Dalekim Wschodzie nie zostaną opublikowane przed zakończeniem głosowania w Polsce, czyli przed godz. 21 czasu polskiego (godz. 3 nad ranem w poniedziałek w Chinach).

————————————————————————————–

godz. 15.50

W niedzielę do godz. 12.00 w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 25,69 proc. uprawnionych mieszkańców miast i 23,32 proc. mieszkańców wsi. Dwa tygodnie temu frekwencja na godz. 12 wyniosła w miastach 25,53 proc., a na wsi 21,91 proc.

————————————————————————————–

godz. 15.20

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano kolejne przypadki naruszenia ciszy wyborczej: w Giżycku kobieta wyniosła kartę do głosowania i ją zniszczyła, w Kętrzynie agitowano w lokalu wyborczym – poinformowała policja. Więcej tutaj.

Fot. Przemysław Getka

————————————————————————————–

godz. 14.45

25,70 procent mieszkańców Elbląga uprawnionych do głosowania poszło do urn wyborczych. To oczywiście frekwencja, jaką podała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego na godzinę 12:00.  W Braniewie frekwencja wniosła 23,44 procent, w Pasłęku 21,38 procent, a we Fromborku 23,69 procent. Jeśli chodzi o gminy to w gminie Elbląg do tej pory do urn poszło 18 procent wyborców, a w gminie Braniewo 18,48 procent.

————————————————————————————–

godz. 14.20

Na Warmii i Mazurach do g. 12 najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie mrągowskim, zaś najmniejszą – w elbląskim.

————————————————————————————–

godz. 14.00

W naszym województwie frekwencja wyniosła 24,06 %.

————————————————————————————–

godz. 13.55

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 12 wyniosła 24,73 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach – poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

————————————————————————————–

godz. 12.23

W Elblągu mieszkańcy już od samego rana odwiedzają lokale wyborcze, by spełnić swój obywatelski obowiązek. Na miejscu była nasza reporterka – Aneta Pastuszka.

00:00 / 00:00

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 czerwca frekwencja w Elblągu wyniosła ponad 61 procent.

————————————————————————————–

godz. 11.18

Polacy wybierają prezydenta. Głosować można od 7.00 do 21.00

Obwodowa komisja wyborcza przy Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie. Fot. Przemek Getka

————————————————————————————–

godz. 10.30

W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę rano policja w Szczytnie i Olsztynie otrzymała sygnały o naruszeniu ciszy wyborczej – poinformowała PAP policja.

Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował w niedzielę rano, że od północy zanotowano trzy incydenty związane z ciszą wyborczą. Doszło do nich w Olsztynie i Szczytnie. Wszystkie dotyczyły materiałów promujących kandydatów w wyborach.- W Olsztynie na plakacie wyborczym kandydata zwolennicy jego przeciwnika nakleili ogłoszenia. Ta sprawa będzie rozpatrywana pod kątem naklejania ogłoszeń bez zezwolenia – powiedział Jackowski.W sobotę w regionie odnotowano 12 przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

————————————————————————————–

godz. 10.20

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej – poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

————————————————————————————–

godz. 09.30

Lokale wyborcze czynne są od 7.00, w jednym z nich była nasza reporterka – Dorota Grzymska.

00:00 / 00:00

Lokale wyborcze czynne są od godziny 7 do 21 i obowiązuje w nich reżim sanitarny. Na głosowanie powinno zabrać się oprócz dowodu osobistego, także maseczki. Zalecane jest również, by mieć własny długopis.

————————————————————————————–

godz. 08.10

Dwie pieczęcie i odcięty róg. Jak powinna wyglądać ważna karta do głosowania? Przeczytaj.

————————————————————————————–

godz. 08.02

Przypomnijmy, wczoraj na Warmii i Mazurach ośmiokrotnie złamano ciszę wyborczą, m.in. w Mikołajkach, Mrągowie, w Bartoszycach i koło Kętrzyna. Policjanci odnotowali też dwa przypadki podejrzenia popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego. Więcej tutaj.

————————————————————————————–

godz. 07.30

Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych dostępna jest tutaj.

————————————————————————————–

godz. 07.00

Drzwi lokali wyborczych zostały otwarte. Rozpoczęły się wybory prezydenckie.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory prezydenckie, Andrzej Duda, uwaga, pilne
PKW podała wyniki wyborów w regionie. Zobacz, jak głosowali wyborcy w poszczególnych powiatach

Po zatwierdzeniu przez PKW wszystkich protokołów z Warmii i Mazur wiemy, jak głosowali mieszkańcy poszczególnych powiatów. W ośmiu lepszy wynik uzyskał prezydent Andrzej Duda, w jedenastu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV