Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Wybitni lekarze z Polski i zagranicy przyjadą do Olsztyna. Zjazd upamiętni rocznicę urodzin Kopernika
Szacuje się, że około 800 lekarzy z kraju i zagranicy przyjedzie w przyszłym roku do Olsztyna. XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich wpisze się w obchody roku kopernikańskiego. W tej sprawie podpisano dziś w siedzibie rektoratu UWM list intencyjny.
O inicjatywie opowiedział Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – jednego z partnerów kongresu.
Mikołaj Kopernik zmobilizował do działania wiele środowisk i instytucji oraz Polaków, którzy żyją poza granicami naszego kraju, a którymi od 30 lat opiekuje się w imieniu państwa polskiego stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
– Kongres Polonii Medycznej to wydarzenie organizowane co 3 lata, a jego celem jest integracja lekarzy pochodzenia polskiego i wymiana doświadczeń – przyznaje Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, organizator kongresu.
Jednym z naszych celów jest promocja regionu. Dlatego, że trudno nam będzie przekonać kogoś, żeby przyjechać na 3 dni do Olsztyna np. z USA czy Kanady, ale jeśli przedstawimy to jako możliwość wczasów, to goście mogą zostać tu jakiś czas.
Kongres będzie gościł wybitne postaci świata medycznego polskiego pochodzenia, które pracują zarówno za granicą, jak i w Polsce oraz lekarzy i naukowców z krajowych ośrodków medycznych. Jednym z partnerów kongresu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i jak przekonuje rektor prof. Jerzy Przyborowski będzie to jedno z najważniejszych obchodów roku poświęconego Mikołajowi Kopernikowi.
Tych imprez związanych z obchodami będzie więcej, ale ten kongres jest wyjątkowy. Przyjedzie tutaj bardzo dużo Polaków z całego świata, którzy, jak sądzę, niekoniecznie muszą wiedzieć o tym, że Kopernik spędził tutaj 40 lat – tu mieszkał, pracował. Na pewno przyjezdni będą zainteresowani tym, co chcemy pokazać.
– To nie tylko doskonała okazja do promocji regionu, ale także do wymiany wiedzy medycznej – zauważa Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Dzięki temu skorzystają na tym pacjenci, czyli mieszkańcy naszego regionu.
Ten kongres, ta wymiana doświadczeń pomiędzy lekarzami z całego świata, najbardziej służy mieszkańcom Olsztyna i regionu, bo to wszystko się dzieje w trosce o pacjenta.
Kongres ma stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podtrzymywania więzi lekarzy i naukowców identyfikujących się z polską kulturą i językiem. Zdaniem Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, trzeba wziąć pod uwagę też aspekt wizerunkowy, promocyjny i ekonomiczny.
Dodałbym aspekt o szansach dla wizerunku naszego regionu i jego promocji. Szans dla szeroko pojętej branży hotelarsko-turystycznej.
Z tą tezą zgadza się także marszałek Gustaw Marek Brzezin, który dodaje do tego jeszcze merytoryczny aspekt – wymiany doświadczeń medycznych.
To przede wszystkim duża promocja regionu, ale też wymiana doświadczeń i najnowszej wiedzy w zakresie medycyny.
Dziś (wtorek) w siedzibie rektoratu UWM partnerzy kongresu podpisali w tej sprawie list intencyjny.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski