Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybitni lekarze z Polski i zagranicy przyjadą do Olsztyna. Zjazd upamiętni rocznicę urodzin Kopernika

Fot. D. Grzymska

Szacuje się, że około 800 lekarzy z kraju i zagranicy przyjedzie w przyszłym roku do Olsztyna. XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich wpisze się w obchody roku kopernikańskiego. W tej sprawie podpisano dziś w siedzibie rektoratu UWM list intencyjny.

O inicjatywie opowiedział Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – jednego z partnerów kongresu.

Mikołaj Kopernik zmobilizował do działania wiele środowisk i instytucji oraz Polaków, którzy żyją poza granicami naszego kraju, a którymi od 30 lat opiekuje się w imieniu państwa polskiego stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

00:00 / 00:00

– Kongres Polonii Medycznej to wydarzenie organizowane co 3 lata, a jego celem jest integracja lekarzy pochodzenia polskiego i wymiana doświadczeń – przyznaje Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, organizator kongresu.

Jednym z naszych celów jest promocja regionu. Dlatego, że trudno nam będzie przekonać kogoś, żeby przyjechać na 3 dni do Olsztyna np. z USA czy Kanady, ale jeśli przedstawimy to jako możliwość wczasów, to goście mogą zostać tu jakiś czas.

00:00 / 00:00

Kongres będzie gościł wybitne postaci świata medycznego polskiego pochodzenia, które pracują zarówno za granicą, jak i w Polsce oraz lekarzy i naukowców z krajowych ośrodków medycznych. Jednym z partnerów kongresu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i jak przekonuje rektor prof. Jerzy Przyborowski będzie to jedno z najważniejszych obchodów roku poświęconego Mikołajowi Kopernikowi.

Tych imprez związanych z obchodami będzie więcej, ale ten kongres jest wyjątkowy. Przyjedzie tutaj bardzo dużo Polaków z całego świata, którzy, jak sądzę, niekoniecznie muszą wiedzieć o tym, że Kopernik spędził tutaj 40 lat – tu mieszkał, pracował. Na pewno przyjezdni będą zainteresowani tym, co chcemy pokazać.

00:00 / 00:00

– To nie tylko doskonała okazja do promocji regionu, ale także do wymiany wiedzy medycznej – zauważa Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Dzięki temu skorzystają na tym pacjenci, czyli mieszkańcy naszego regionu.

Ten kongres, ta wymiana doświadczeń pomiędzy lekarzami z całego świata, najbardziej służy mieszkańcom Olsztyna i regionu, bo to wszystko się dzieje w trosce o pacjenta.

00:00 / 00:00

Kongres ma stworzyć przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz podtrzymywania więzi lekarzy i naukowców identyfikujących się z polską kulturą i językiem. Zdaniem Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, trzeba wziąć pod uwagę też aspekt wizerunkowy, promocyjny i ekonomiczny.

Dodałbym aspekt o szansach dla wizerunku naszego regionu i jego promocji. Szans dla szeroko pojętej branży hotelarsko-turystycznej.

00:00 / 00:00

Z tą tezą zgadza się także marszałek Gustaw Marek Brzezin, który dodaje do tego jeszcze merytoryczny aspekt – wymiany doświadczeń medycznych.

To przede wszystkim duża promocja regionu, ale też wymiana doświadczeń i najnowszej wiedzy w zakresie medycyny.

00:00 / 00:00

Dziś (wtorek) w siedzibie rektoratu UWM partnerzy kongresu podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, UWM, rektor, prezes, marszałek województwa, Wspólnota Polska, podpisanie listu intencyjnego, list intencyjny, rektorat
Konrad Bukowiecki o braku hal do lekkiej atletyki. „To zmora nie tylko Olsztyna, ale całej Polski”

Lekkoatleci z całej Polski przyjeżdżają do olsztyńskiego Kortowa na obozy przygotowawcze do sezonu. Miasteczko akademickie w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego cieszy się dużą popularnością. Nowy stadion lekkoatletyczny...

Zamknij
RadioOlsztynTV