Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wybierając się na wakacje za granicę, warto spakować także ten dokument

Jadąc na wakacje za granicę warto mieć ze sobą EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za darmo można ją wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Od 1 lipca NFZ wprowadził dodatkową usługę – możliwość sprawdzenia online statusu wniosku o EKUZ. – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza nasze prawo do leczenia w państwach Unii Europejskiej lub EFTA – przypomniała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil.

Umożliwia on skorzystanie z pomocy lekarskiej w przypadku nagłego zachorowania na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Należy pamiętać, że zakres świadczeń gwarantowanych jest różny w poszczególnych krajach. Przed urlopem warto sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy możemy liczyć w razie nagłego wypadku lub zachorowania.

00:00 / 00:00

Kartę EKUZ można wyrobić osobiście w oddziale NFZ lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Od 1 lipca status wniosku o wydanie takiej karty można sprawdzić online.

Składając wniosek w wersji elektronicznej należy pamiętać o podaniu w formularzu swojego adresu mailowego. Na wskazany przez nas adres e-mail zostanie przesłana informacja zwrotna o przyjęciu wniosku do rozpatrzenia i identyfikator sprawy. Dzięki temu identyfikatorowi można sprawdzać online, na jakim etapie rozpatrywania jest nasz wniosek i kiedy otrzymamy EKUZ.

00:00 / 00:00

Wniosek o EKUZ składany elektronicznie jest rozpatrywany w ciągu 5 dni, ale od czerwca do września, w przypadku dużej liczby wniosków, czas ten może wydłużyć się do 10 dni roboczych.

Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w EKUZ
Od dziś jest nowa lokalizacja sali obsługi klienta NFZ w Olsztynie

Od poniedziałku (7 czerwca) sala obsługi klienta NFZ w Olsztynie będzie się mieściła przy ulicy Głowackiego 14, w biurowcu vis a vis Olsztyńskiego Teatru Lalek. Już jutro...

Zamknij
RadioOlsztynTV