Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wszystkie nasze strachy” ze Złotymi Lwami

Reżyserzy Łukasz Gutt (P) i Łukasz Rondud (L) odebrali Złote Lwy dla filmu „Wszystkie nasze strachy”. Tot. PAP/Adam Warżawa

„Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta laureatem Złotych Lwów.

Film „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, oparty na życiorysie artysty wizualnego Daniela Rycharskiego, został uhonorowany Złotymi Lwami podczas sobotniej gali zamknięcia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczystość odbyła się w Teatrze Muzycznym.

W wyścigu po statuetkę „Wszystkie nasze strachy” pokonał 15 produkcji, wśród nich „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Hiacynta” Piotra Domalewskiego, „Innych ludzi” Aleksandry Terpińskiej, „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz i „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza.

Film, oparty na życiorysie Daniela Rycharskiego, opowiada o artyście wizualnym wychowanym na wsi i zaangażowanym w działalność Kościoła katolickiego. Główną rolę zagrał Dawid Ogrodnik. W pozostałych zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę, Jacka Poniedziałka i Jowitę Budnik. Autorami scenariusza są: Łukasz Ronduda, Michał Oleszczyk i Katarzyna Sarnowska. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Gutt, a za muzykę – Marcin Lenarczyk.

Film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego został doceniony Srebrnymi Lwami podczas sobotniej gali zamknięcia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczystość odbyła się w Teatrze Muzycznym.

Film „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego to oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem opowieść o maturzyście Grzegorzu Przemyku, który 12 maja 1983 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie. Przewieziony do szpitala, zmarł 14 maja. Śmierć Grzegorza Przemyka była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.

W filmie wystąpili m.in. Mateusz Górski (jako Grzegorz Przemyk), Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska i Jacek Braciak. Autorką scenariusza jest Kaja Krawczyk-Wnuk. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz.

Obraz jest polskim kandydatem do Oscara. Jego światowa premiera odbyła się w konkursie głównym 78. festiwalu w Wenecji. Nagrodę „Złoty Pazur” za za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu „Mosquito state” Filipa Jana Rymszy.

Pozostałe nagrody indywidualne otrzymali:

 • Łukasz Grzegorzek za reżyserię filmu MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE
 • Marcin Ciastoń za scenariusz filmu HIACYNT
 • Aleksandra Terpińska za debiut reżyserski lub drugi film za film INNI LUDZIE
 • Łukasz Gutt za zdjęcia w filmie WSZYSTKIE NASZE STRACHY
 • Teoniki Rożynek za muzykę do filmu PRIME TIME
 • Paweł Jarzębski za scenografię do filmu ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
 • Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski, Zofia Moruś za dźwięk w filmie MOSQUITO STATE
 • Magdalena Chowańska za montaż filmu INNI LUDZIE
 • Daria Siejak za charakteryzację w filmie HIACYNT
 • Marta Ostrowicz za kostiumy do filmu NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE
 • Sławomira Łozińska za drugoplanową rolę kobiecą w filmie LOKATORKA
 • Andrzej Kłak za drugoplanową rolę męską w filmie PRIME TIME
 • Maria Dębska za główną rolę kobiecą w filmie BO WE MNIE JEST SEKS
 • Jacek Beler za główną rolę męską w filmie INNI LUDZIE
 • Michał Sikorski za profesjonalny debiut aktorski w filmie SONATA

Nagrodę Publiczności przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych otrzymał Bartosz Blaschke za film SONATA.

 

Autor: Ł.A/PAP/Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, gdynia, Złote Lwy
Prawdziwa gratka dla fanów polskiego kina. Światowid zaprasza na Elbląskie Repliki 46. FPFF w Gdyni

Widzowie kina Światowid w Elblągu, jak co roku, mogą oglądać filmy prezentowane na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Festiwalowe repliki ruszają dziś (poniedziałek), a...

Zamknij
RadioOlsztynTV