Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspólnie opracują recepturę. Produkt pomoże osobom z nadwagą i żyjącym w stresie

Naukowcy z Olsztyna poszukują chętnych do współpracy przy tworzeniu produktu mlecznego. Produkt ma odpowiadać na potrzeby osób zmagających się z utrzymaniem prawidłowej masy ciała i narażonych na stres.

Jak przekazała rzeczniczka Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie Iwona Kieda, przedsięwzięcie jest prowadzone w ramach projektu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności – EIT Food. Partnerem projektu jest firma Mlekpol.

EIT Food RIS Consumer Engagement Labs to europejska inicjatywa współtworzenia żywności, do której zapraszane są instytucje naukowe, producenci żywności i sami konsumenci. Efektem działań w latach 2019-2023 było zaprojektowanie, opracowanie i wprowadzenie na rynek 30 innowacyjnych produktów spożywczych, nad którymi pracowało 106 paneli konsumenckich z 19 europejskich krajów.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby urodzone między 1982 a 1994 rokiem, które mieszkają w województwie warmińsko-mazurskim. Przedsięwzięcie jest skierowane szczególnie do konsumentów, którzy zmagają się z nadwagą i utrzymaniem prawidłowej masy ciała i odczuwają skutki życia w stresie, a nie wykluczają produktów mlecznych ze swojej diety.

Do udziału w procesie współtworzenia produktu zaprosimy 20 uczestników, którzy w małych grupach i przy wsparciu naukowców i przedsiębiorców będą rozwijać swoje pomysły w trakcie kilku spotkań online

– wyjaśniła koordynatorka Iwona Kieda.

Kreatywny proces został stworzony w oparciu o innowacyjną metodykę Uniwersytetu Warszawskiego. Punktem kulminacyjnym projektu będzie przeanalizowanie pomysłów wypracowanych przez uczestników, a następnie wybór i wdrożenie wybranego produktu na polski rynek.

Uczestnicy projektu nie będą testować opracowanych wcześniej wariantów produktu, ale stworzą go od podstaw. Ma nie tylko odpowiadać potrzebom osób z nadwagą i narażonych na stres, ale być przyjemny dla podniebienia i zdrowy. Prace rozpoczną się pod koniec maja i potrwają do końca czerwca.

Rekrutacja do projektu ruszyła i potrwa do 10 maja. Można się zapisać poprzez formularz

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w jedzenie, żywność, Olsztyn, mleko, badania, PAN, naukowcy, stres, nadwaga, serek, nabiał, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, konsumenci
Straż miejska w Olsztynie znakuje rowery. „To może odstraszyć złodziei”.

Straż Miejska w Olsztynie zachęca do znakowania rowerów. Zdaniem strażników, może to odstraszać potencjalnych złodziei. Jednoślady otrzymują swoje niepowtarzalne numery, a dane ich właścicieli są zapisywane...

Zamknij
RadioOlsztynTV