Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wspaniała ósemka Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Olsztynie

5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Olsztynie

Osiem filmów, z czego aż pięć to polskie premiery, znalazło się w konkursie filmów pełnometrażowych 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Widzowie Kina Awangarda w Olsztynie zobaczą trzy animacje i pięć filmów aktorskich spośród których wybiorą najlepszy w ogólnopolskim głosowaniu. Festiwal potrwa od 22 do 30 września. Program i bilety dostępne w kasach kina.

O tytuł najlepszego filmu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci oraz statuetkę Kwiatu Paproci powalczy osiem produkcji dla młodych widzów w wieku 4-12 lat. Pięć z nich to tytuły, które widzowie Kina Dzieci obejrzą w Polsce jako pierwsi. Każdemu z konkursowych filmów przyświeca tegoroczne hasło Festiwalu – Ku nowej przygodzie.

Na początek nie lada gratka dla fanów Lassego i Mai – seria o przygodach najsłynniejszych młodych detektywów doczekała się czwartej części. Przed rozpoczęciem ważnego konkursu w szkole w Valleby znika cenna nagroda. W Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy (LasseMajas detektivbyrå – Det första mysteriet, reż. J. Bornebusch, 6+) nie tylko dowiemy się jak to wszystko się zaczęło, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról ‒ Franka Dorsina i Ester Vuori.

Poza tym widzów czekają ekranizacje znanych i lubianych książek ilustrowanych dla najmłodszych. W programie szwedzka animacja Gordon i Paddy (Gordon & Paddy, reż. L. Hambäck, 4+), czyli historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. W konkursie głównym znalazła się także aktorska ekranizacja książkowego hitu Svena Nordqvista Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka (Pettersson und Findus ‒ Das schönste Weihnachten überhaupt, reż. Ali Samadi Ahadi, 4+). Findus, kot o duszy krnąbrnego dziecka i jego opiekun Pettson przygotowują się do Gwiazdki. Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze sprawy w swoje łapki.

W programie znalazła się także rewelacja Festiwalu w Cannes ‒ anime Mirai (Mirai no Mirai, reż. M. Hosoda, 6+), ujmująca opowieść o sile rodzinnego ciepła i ogromnej roli bliskich relacji. Głównego bohatera, rozpieszczonego Kuna, czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka Mirai, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję siostry. Chłopiec poznaje dzieje własnej rodziny. Powoli uczy się empatii, równowagi oraz wrażliwości na innych.

Z Estonii zawita do nas animacja Kapitan Morten i Królowa Pająków (Captain Morten and the Spider Queen, reż. K. Jancis, H. Nicholson, R. Unt, 6+). 10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Kapitan Morten i Królowa Pająków to zaskakują-ca, drobiazgowo animowana opowieść o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni i sile charakteru.

Premierę na festiwalu będzie miał aktorski film z Serbii Łowcy czarownic (Zlogonje, reż. R. Miljko-vić, 9+) z charyzmatyczną rolą Mihajlo Milavića. W filmie dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i zadziorna Milica (Silma Mahmuti), postanawia odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, rzucony na tatę dziewczynki. To wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.

Na koniec konkursowych wrażeń, także dla starszaków (9+) dwa filmy aktorskie, w których dzieci stają naprzeciw poważnych, dorosłych problemów, ale nie zapominają o sile wyobraźni – duńska produkcja Jestem William i kenijskie Supa Modo.

Mama Williama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc chłopiec trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty. Duński film to niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną dreszczyku emocji i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.

Supa Modo to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z przemijaniem. Mała Kenijka Jo niczym supermanka przy użyciu siły woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Cała wioska przygląda się i wspiera Jo w jej osobistej walce.

Zwycięzcę spośród ośmiu filmów wyłoni publiczność z 21 miast w wielkim, ogólnopolskim głosowaniu. Filmy ocenią również trzy niezależne składy jurorskie: jury dziennikarzy, jury ECFA ‒ European Children’s Film Association oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

Program Festiwalu dostępny jest na www.kinodzieci.pl. Festiwal potrwa od 22 do 30 września.

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa

Repertuar na stronie: 

http://awangarda.olsztyn.pl/awangarda/index.php?option=com_content&view=article&id=1086&Itemid=2120

Autor: Ł.A.
Redakcja: Ł.Węglewski

Więcej w kultura, Łukasz Adamski
Wielki powrót Jima Carreya

Co w pierwszym powakacyjnym Do zobaczenia? Słodko-gorzki i wielki powrót Jima Carreya w serialu "Kidding" z HBO. Fenomenalna Glenn Close jako "Żona" i popkultura w ZSRR...

Zamknij
RadioOlsztynTV