Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wprowadzili zakaz kąpieli w szpitalu

Pacjenci gołdapskiego szpitala nie mogą korzystać z bieżącej wody. W sieci wodociągowej placówki pracownicy wojewódzkiego Sanepidu wykryli bakterię legionelli.

Dokładnie miesiąc temu w szpitalu przeprowadzono rutynowe badania wody. Jego wyniki wykazały 3000 jednostek legionelli, a dopuszczalne maksimum zanieczyszczenia wody wynosi 1000 jednostek.

Według Elżbiety Łabaj z warmińsko-mazurskiego Sanepidu, poziom bakterii należy uznać za niebezpiecznie wysoki, który zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. W związku z tym Sanepid zakazał używania ciepłej wody m.in. pod prysznicami.

Bakteria jest niebezpieczna dla człowieka tylko w postaci aerozolu – kiedy dostaje się do płuc. W przypadku osób o osłabionej odporności – czyli na przykład pacjentów szpitala – może prowadzić to do poważnych komplikacji, a nawet do śmierci. W tzw. przypadku płucnej choroby od 10 do 20% pacjentów umiera. Problem nie może zostać zatem zbagatelizowany.

Teraz dyrekcja szpitala ma obowiązek podgrzewania wody powyżej 60 stopni. Ma to pomóc w zwalczeniu bakterii. Jednokrotne podwyższenie temperatury może jednak nie być skuteczne. Bakteria może pojawić się w wodzie, która ma zbyt niską temperaturę. Tak prawdopodobnie było również w gołdapskim szpitalu. Dyrekcja placówki zarządziła dezynfekcje wszystkich urządzeń. Pobrano także kolejną próbkę wody do badań. Wyniki będą znane pod koniec tygodnia.(mlewin/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, Gołdap
Wiesława Lech będzie mogła ponownie kierować szpitalem

Rok temu, za działanie na szkodę szpitala została ona zwolniona dyscyplinarnie przez odwołanego w referendum prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Do czasu uprawomocnienia wyroku Wiesława Lech nie chce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV