Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wolontariusze mają dziś swoje święto

Statystycznie co piąty Polak jest wolontariuszem

Prawie co piąty Polak jest wolontariuszem w organizacji pozarządowej. W nieodpłatną pracę angażuje się 18 procent z nas, ale drugie tyle mieszkańców Polski działa społecznie poza organizacjami. Dziś (5 grudnia) przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariatu ustanowiony przez ONZ w 1985 roku.

To okazja, aby uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Wolontariusze czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych między innymi przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju i UNICEF. Wykonują swoją pracę za darmo, z potrzeby serca. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości prospołecznej wywierają w naszym kraju takie akcje jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Sprzątanie Świata i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie. Sytuacja poprawiła się w latach 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Obecnie coraz popularniejszy staje się wolontariat rodzinny, polegający na angażowaniu całych rodzin w akcje pomocowe, albo e-wolontariat. Z pracy wolontariuszy korzysta około 60 procent organizacji pozarządowych działających w Polsce. Jednak porównanie zaangażowania w wolontariat Polaków z mieszkańcami innych krajów europejskich nie wypada dla nas korzystnie. Na podstawie danych European Social Survey na przebadanych 29 europejskich krajów, Polska zajmuje przedostatnie – 28. miejsce, pod względem liczby wolontariuszy w organizacjach społecznych.

Według danych CBOS, wolontariuszami najczęściej są osoby w wieku od 25 do 34 lat, będące mieszkańcami wsi, z wyższym wykształceniem. Natomiast najwięcej wolontariuszy działa w Norwegii, Szwajcarii, Holandii, Islandii, Niemczech i Hiszpanii – gdzie w pracę na rzecz innych angażuje się około połowy społeczeństwa. Natomiast według raportu Światowego Raportu Dobroczynności, obejmującego 140 krajów, najwyższy poziom niesienia pomocy odnotowano w azjatyckiej Birmie. Na kolejnych pozycjach znalazły się Stany Zjednoczone i Australia. W Europie w czołówce uplasowały się Wielka Brytania, Irlandia i Holandia. Zgodnie z raportem, w ubiegłym roku ponad 2 miliardy ludzi pomogło nieznajomemu, niemal półtora przekazało pieniądze na cele charytatywne, a miliard zajmowało się wolontariatem.

 

 

(IAR/kpias)

Więcej w ONZ
W Olsztynie trwają młodzieżowe obrady ONZ

Opracowują tematy, debatują, piszą rezolucje i prezentują wyniki swoich dyskusji na forum. W Olsztynie odbywa się konferencja Model United Nations, której organizatorami są licealiści. To tak...

Zamknij
RadioOlsztynTV