Obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. „O mokradła trzeba dbać”
Dziś Światowy Dzień Mokradeł po raz pierwszy obchodzony jako oficjalne święto ONZ. Na Warmii i Mazurach są aż 4 obszary włączone do sieci obiektów konwencji ramsarskiej o szczególnym znaczeniu międzynarodowym.
– Mokradła mają szczególne znaczenie i trzeba o nie dbać – powiedziała Justyna Januszewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Naukowcy szacują, że od lat 70. minionego wieku utracono 35 procent powierzchni mokradeł na świecie i, jeśli ta tendencja nie zostanie zatrzymana, dla ludzi będzie to oznaczało niedobór wody, niebezpieczeństwo powodzi czy brak żywności.
Konwencja ramsarska jest międzynarodową umową podpisaną w 1971 r., by promować ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych na całym świecie.
Konwencję podpisały dotychczas 172 kraje, które w jej ramach wyznaczyły ponad 2400 obszarów. W Polsce wyznaczonych jest 19 obszarów Ramsar, w tym aż 4 na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Są to rezerwaty przyrody: jezioro Łuknajno, jezioro Siedmiu Wysp, jezioro Karaś oraz jezioro Drużno.
Jezioro Łuknajno jest pierwszym obszarem w Polsce włączonym na listę obszarów Ramsar (1978 r.), położonym w gminie Mikołajki. Znajdują się tam rzadkie siedliska podwodnych łąk ramienicowych. To także obszar występowania gatunków ptaków zagrożonych w skali Europy, m.in. trzmielojada, kani czarnej i rudej, bielika, orlika krzykliwego, rybołowa, błotniaka stawowego i zbożowego, bąka, derkacza, kropiatki i zielonki. W okresach migracyjnych pojawiają się tam licznie ptaki wędrowne.
Jezioro Siedmiu Wysp, do listy ramsarskiej włączone w 1984 r., leży w gminach Srokowo i Węgorzewo. W jego skład wchodzi jezioro Oświn z zalesionymi wyspami oraz przyległe tereny podmokłe. Na terenie rezerwatu znajduje się między innymi kompleks torfowisk wysokich, bory i lasy bagienne oraz niżowe łąki. W obszarze występują ptaki lęgowe, m.in.: bąk, zielonka, derkacz, zausznik, gęsi: białoczelna, zbożowa i gęgawa; rybitwa czarna i białowąsa, orlik krzykliwy, bielik i zimorodek. Rezerwat jest również miejscem bytowania żółwia błotnego.
Jezioro Karaś, włączone do sieci w 1984 r., leży w gminach Iława i Biskupiec. Obszar ten obejmuje jezioro Karaś wraz z otaczającymi lasami bagiennymi. To także miejsce występowania podwodnych łąk ramienic z bardzo rzadkim stanowiskiem ramienicy wielokolczastej. Obszar ten, jak większość w sieci, charakteryzuje bogactwo ornitologiczne ptaków lęgowych oraz odpoczywających, z gatunkami takimi jak: bąk, bączek, błotniak stawowy, żuraw, kania czarna, rybitwa rzeczna. Jezioro jest także miejscem pierzenia się stad łabędzi niemych, łysek i krzyżówek oraz miejscem żerowania bielika i rybołowa.
Jezioro Drużno obszarem Ramsar jest od 2002 r., znajduje się w gminach Elbląg i Markusy. Przeważającą powierzchnię zbiornika w okresie wegetacyjnym zajmują zbiorowiska roślin o liściach pływających tworzących zespół lilii wodnych. Należą do nich grzybieńczyk wodny i grążel żółty. W obszarze występuje wiele gatunków lęgowych ptaków, w tym: bielik, bączek, bąk, zielonka, kropiatka, świstun, krakwa, głowienka, perkoz dwuczuby, a także rybitwy: białowąsa, rzeczna i czarna oraz podróżniczek. W okresie sezonowych migracji i koczowań polęgowych na jeziorze gromadzą się tysiące gęsi białoczelnych, tundrowych i gęgaw, a jesienią także przelotne żurawie.
Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Mokradeł tutaj.
Autor: M. Kwiatkowska/gov.pl
Redakcja: M. Rutynowski