Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie święto plonów w skansenie w Olsztynku. Atrakcji nie brakowało

Fot. W. Chromy

Rolnicy z warmińsko-mazurskiego w Olsztynku dziękują za tegoroczne plony. Na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego trwają dożynki wojewódzkie.

Dożynki rozpoczął przemarsz korowodu pod scenę w amfiteatrze, gdzie w południe odprawiono mszę świętą pod przewodnictwem metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

– W to dzisiejsze święto, łączy nas bardzo ważne słowo – dziękczynienie – mówił w homilii arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Ku Bogu kierujemy naszą wdzięczność do tych, którzy zebrali plony znojną pracą i ofiarnym wysiłkiem. Do tych, którzy mają piękną kartę w dziejach naszej Ojczyzny zamkniętych w dwóch słowach: żywią i bronią.

– Dzięki ofiarnej pracy ludzi wsi, Polska nigdy nie przeżywała czasów głodu – dodał arcybiskup.

Eksport zboża był domeną Rzeczypospolitej umożliwiającą jej rozwój. Gdy zaszła potrzeba jej obrony, orężem stawała się kosa.

– Święto plonów, to podsumowanie ciężkiej pracy rolników, ale też tego co udało się osiągnąć w regionie w wymiarze gminnym, powiatowym i wojewódzkim – powiedział podczas warmińsko-mazurskich dożynek w skansenie w Olsztynku, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Nie straciliśmy żadnego euro dla regionu – podkreślił marszałek, mówiąc o tym, że w tym roku kończy się akcesja środków unijnych. Dodał, że jest też dobra perspektywa na przyszły okres finansowania, także dla rolników.

Dzisiaj myślimy o rolnikach i dziękujemy im trud, za pracę, za to, że mamy chleb i możemy go dzielić przez cały rok

– mówił marszałek.

00:00 / 00:00

Podobne podziękowania kierowała senator Bogusława Orzechowska.

Jest to podziękowanie Bogu za pogodę i plony, ale przede wszystkim za podziękowanie rolnikom i ich ciężką pracę, bo nie oszczędzają się. Są gotowi do tego, by służyć innym swoimi plonami

– powiedziała senator.

00:00 / 00:00

Po nabożeństwie, metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński poświęcił wieńce dożynkowe przywiezione ze wszystkich powiatów, a następnie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”.

Podczas oficjalnej części święta plonów m.in. wręczono odznaczenia „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” i „Zasłużony dla rolnictwa”. Tradycyjnie, rozstrzygnięte będą konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”. Dożynkom towarzyszy jarmark rękodzieła i kulinariów.

Wstęp na teren olsztyneckiego skansenu, gdzie odbywają się wojewódzkie dożynki, jest dziś bezpłatny. Organizatorem święta plonów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Święto zakończy występ zespołu Mejk.

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, skansen, dożynki, święto plonów, park etnograficzny, Muzeum Budownictwa Ludoweg
Święto plonów w powiecie kętrzyńskim i gminie Barciny

Msza w kościele w Barcianach rozpoczęła dożynki powiatu kętrzyńskiego i gminy Barciany. Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przeszedł do miejscowego amfiteatru gdzie uroczyście rozpoczęło się święto plonów....

Zamknij
RadioOlsztynTV