Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka we Fromborku. „Mamy w pamięci strażaków z Ukrainy”

Fot. J. Sulecki

W dniu świętego Floriana we Fromborku odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej we fromborskiej archikatedrze.

Mundurowi powierzali swoją służbę orędownictwu świętego patrona.

Bardzo ważne jest dla nas błogosławieństwo świętego Floriana. Modlimy się zarówno w intencjach dziękczynnych, jak również za strażaków, których już nie ma w naszych szeregach. Mamy w naszej pamięci również strażaków z Ukrainy. Krótko mówiąc Opatrzność w tej służbie jest bardzo ważna

– tłumaczył komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, nadbrygadier Tomasz Komoszyński.

00:00 / 00:00

Obecny na uroczystościach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zwrócił uwagę na rolę, jaką pełni finansowe wsparcie strażaków.

Państwowa Straż Pożarna jest utrzymywana przez państwo. Co roku jest przekazywane mocne wsparcie sprzętowe, także wysiłkiem lokalnych samorządów.

00:00 / 00:00

Jednym ze strażaków jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Rzemiosło strażaków ochotników w oparciu o samorządy jest mi bardzo dobrze znane. Ten jest ważny dla wszystkich, którzy niosą pomoc także z Państwowej Straży Pożarnej.

00:00 / 00:00

Praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów, czy pomaganie poszkodowanym w czasie klęsk żywiołowych. W mniejszych miejscowościach mundurowi są często członkami orkiestr dętych, bez których odbycie się ważnych uroczystości nie byłoby możliwe.

Bez OSP na wsi nie odbędzie się żadna impreza. Z jednej strony często jesteśmy w pewnym sensie motorem, który powoduje, że te imprezy się przygotowuje, a z drugiej strony jesteśmy ich uczestnikami

– dodał dyrektor zarządu wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach Grzegorz Matczyński.

00:00 / 00:00

W tym roku mija 30 lat od utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. To formacja, która razem z ochotnikami wchodzi w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W całym województwie służy ponad 1 200 zawodowych strażaków oraz 16 tysięcy ochotników.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, Ochotnicza Straż Pożarna, Dzień Strażaka, archikatedra, Państwowa Straż Pożarna
Wystawa o warmińskich pielgrzymkach we Fromborku

"Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii" to najnowsza wystawa w Dawnym Pałacu Biskupim w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Na wystawie zgromadzono obiekty...

Zamknij
RadioOlsztynTV