Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzka Biblioteka w Olsztynie przypomni wydarzenia z Plebiscytu 1920 r.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie organizuje dziś konferencję w sieci pod hasłem „Plebiscyt 1920 r. na Warmii, Mazurach i Powiślu – konteksty kulturowo-literackie”.

Sympozjum organizowane jest w celu upamiętnienia 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach oraz powstania Związku Polaków w Prusach Wschodnich. 11 lipca 1920 roku ówcześni mieszkańcy Warmii, Mazur i Powiśla decydowali o przyłączeniu tych terenów do państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich. Wszyscy, bez względu na przynależność narodową i etniczną, czuli silne przywiązanie do miejsca, w którym żyli. Dlatego na długo przed oficjalnym dniem wyborów działania przygotowawcze rozpoczęli zarówno propolscy, jak i proniemieccy aktywiści.

W szczególnie trudnym położeniu znaleźli się Warmiacy i Mazurzy – rdzenni mieszkańcy tych ziem. Na niekorzystny dla Polski wynik plebiscytu złożyło się szereg przyczyn. Po pierwsze strona niemiecka dysponowała olbrzymią przewagą materialną, organizacyjną i propagandową. Wpływ na przebieg kampanii plebiscytowej miała terrorystyczna działalność niemieckich bojówek, a także stronnicza nieraz postawa Komisji Międzysojuszniczej. Niemal cały obszar plebiscytowy pozostał w granicach Niemiec, Polsce przyznano jedynie 8 gmin, a granica między Polską a Niemcami biegła odtąd wzdłuż wschodniego brzegu Wisły.

Organizatorzy dzisiejszej konferencji chcą podkreślić znaczenie wydarzeń historycznych z 1920 roku dla trwania dziedzictwa kulturowego i tożsamości mieszkańców Warmii i Mazur. Konferencja będzie transmitowana na stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w konferencja, Plebiscyt 1920 r. na Warmii Mazurach i Powiślu
Premier Morawiecki: złożyliśmy zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki na Covid-19

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślał na...

Zamknij
RadioOlsztynTV