Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Wojewoda złożył skargę kasacyjną ws. uchylenia zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków
Wojewoda Artur Chojecki złożył skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylającego jego zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy dawnej ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie na ul. Erwina Kruka.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Bożena Ulewicz, skarga kasacyjna w tej sprawie została w środę przekazana do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem WSA w Olsztynie.
W zarządzeniu zastępczym z grudnia ub. roku wojewoda zmienił nazwę ul. Dąbrowszczaków na ul. Erwina Kruka. Było to efektem realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zgodnie z prawem zmian nazw powinny dokonać samorządy, a jeśli tego nie zrobiły w wymaganym terminie, do zmiany nazw ma prawo wojewoda.
Od decyzji wojewody odwołała się jednak do WSA olsztyńska rada miejska. W wyniku tego na początku kwietnia WSA uchylił zarządzenie zastępcze wojewody. Sąd uznał wówczas, że takie zarządzenie, jako akt administracyjny, powinno być odpowiednio uzasadnione przez wojewodę. Natomiast – w ocenie WSA – wojewoda przytoczył jedynie opinię IPN o tym, że nazwa ul. Dąbrowszczaków symbolizuje komunizm, ale nie stwierdził, dlaczego tę opinię podziela.
Jak mówiła sędzia Katarzyna Matczak, „nie można nie zauważyć” okoliczności, że Dąbrowszczacy to nie tylko komuniści, jak próbuje się wskazywać w opinii IPN. Kwietniowy wyrok WSA nie był prawomocny. Przedstawiciele wojewody zapowiadali, że ewentualna decyzja o złożeniu skargi kasacyjnej do NSA zapadnie po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku WSA.
Rzeczniczka wojewody poinformowała również o wniosku przewodniczącej Rady Miasta Olsztyna Haliny Ciunel. Wniosek zawierał prośbę o wyrażenie zgody na zmianę nazwy ul. Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej na ul. 5 Wileńskiej Brygady AK. – Zgoda taka została przez wojewodę wyrażona – podała Ulewicz.
W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy w woj. warmińsko-mazurskim samodzielnie zmieniły 106 nazw ulic w ustawowym terminie, czyli do 2 września ub. roku. Po upływie tego terminu nazwy sześciu ulic w Olsztynie i jednej w Dywitach zmienił wojewoda, wydając zarządzenia zastępcze.
Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio