Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Wojewoda Artur Chojecki: Przygotowujemy koncepcję szpitala tymczasowego

Wojewoda Artur Chojecki

– Zgodnie z decyzją premiera i ministra zdrowia przygotowujemy koncepcję szpitala tymczasowego – poinformował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Wojewoda dodał, że stworzenie takiego szpitala logistycznie jest szybką operacją:

Wstępnie mamy wybrane dwa warianty i czekamy na decyzję ministra zdrowia. Jesteśmy w stanie szybko przystąpić do prac nad stworzeniem takiego szpitala. Decyzje będą zapadały zgodnie z tym, co mówi rzecznik rządu – w tempie, w jakim przyrasta w danym regionie liczba chorych i zajętych łóżek.

Wojewoda zasłaniając się decyzjami rządowymi, nie potwierdził nieoficjalnych informacji o tym, że w naszym regionie szpital tymczasowy miałby powstać w Hali Expo Mazury w Ostródzie, bądź w hali widowiskowo-sportowej w Olsztynie.

Jak dodał Artur Chojecki, w szpitalach na Warmii i Mazurach zajęta jest obecnie 1/3 miejsc dla chorych na COVID19. Wojewoda zapewnia, że jest spory zapas miejsc, a tworzone będą kolejne. Osoby ciężko przechodzące zakażenie koronawirusem mogą liczyć na pomoc w szpitalach:

Dla osób wymagających opieki szpitalnej mamy przygotowane 663 miejsca, zaś zajęte są 242. Z kolei za tydzień powinniśmy już mieć około 900 miejsc w szpitalach systemowych.

Wojewoda zaznaczył również, że w regionie nie brakuje respiratorów dla chorych. W tej chwili służba zdrowia w regionie dysponuje 45 takimi urządzeniami, z czego 18 jest zajętych przez chorych na COVID-19. Do końca miesiąca liczba miejsc respiratorowych gotowych na przyjęcie pacjentów ma się zwiększyć do 75.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Artur Chojecki, sprzęt, koronawirus
Średnio 20 mandatów każdego dnia. Policjanci z Elbląga kontrolują mieszkańców

Część elblążan nie nosi maseczek ani przyłbic. Elbląscy policjanci kontrolują przestrzeganie nakazu zasłaniania nosa i ust. Mogą pouczyć lub ukarać osobę, która tego nie robi. Każdego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV