Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kozioł uniewinniony. Zawieszenie banera na olsztyńskich „szubienicach” nie jest społecznie szkodliwe

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej dłuta Xawerego Dunikowskiego zwany „szubienicami”

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok Sądu Rejonowego skazujący go na karę grzywny za zawieszenie banera na pomniku Dunikowskiego w Olsztynie.

Wyrok jest prawomocny. Tak uzasadnił go sędzia Zbigniew Paturalski:

00:00 / 00:00

Sędzia Zbigniew Paturalski w uzasadnieniu ustnym wyroku stwierdził, iż Wojciech Kozioł nie popełnił czynu społecznie szkodliwego, gdyż działał w sposób cywilizowany i nie wyrządził pomnikowi żadnych szkód materialnych, a motywy jego działania były szlachetne. Chciał bowiem w sposób wizualny zmobilizować władze miasta, do zrobienia czegoś z tym pomnikiem, choćby do postawienia tablicy informacyjnej.

Po rozprawie Wojciech Kozioł zapowiedział, że szykuje kolejne działanie związane z szubienicami, ale nie chciał zdradzić, co to będzie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Wojciech Kozioł zawiesił banner z napisem „Pomnik wdzięczności za zniewolenie” 22 stycznia tego roku, w rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Olsztyna. Jak tłumaczył wówczas policjantom, którzy go zatrzymali, a później w sądzie, chciał swoim działaniem edukować młode pokolenie oraz zmusić prezydenta Olsztyna do postawienia przed pomnikiem tablic informujących, co to za pomnik, jaka jest jego prawdziwa nazwa i o zbrodniach Armii Czerwonej popełnionych na ludności cywilnej Olsztyna.

Pomnik Dunikowskiego jest już jedynym obiektem sławiącym Armię Czerwoną w Polsce, gdyż jest wpisany do rejestru zabytków. Minister kultury może go z niego wykreślić na wniosek właściciela, czyli prezydenta Olsztyna, a Piotr Grzymowicza oświadczył, że tego nie zrobi, natomiast w kampanii wyborczej deklarację przeniesienia pomnika złożyli, kandydat Zjednoczonej Prawicy Michał Wypił oraz Czesław Jerzy Małkowski.

Fot. A. Socha

 

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd okręgowy, szubienice, grzywna, Wojciech Kozioł
W Bezledach zatrzymano Rosjanina, który sfałszował ubezpieczenie OC

Mężczyzna przedłużył datę ważności polisy, żeby móc po raz kolejny wjechać do Polski i zrobić zakupy. Funkcjonariusz straży granicznej, podczas kontroli dokumentów kierowcy osobowego audi, nabrał...

Zamknij
RadioOlsztynTV