Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wodociągi chcą wyższych opłat za wodę i ścieki. Co na to Rada Dialogu Społecznego?
Władze olsztyńskich wodociągów chcą zmiany taryfy za dostawę wody i odbiór ścieków. Powodem jest pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstwa.
Wody Polskie, które regulują stawki są temu przeciwne, bo wiąże się to z podwyżkami dla odbiorców. W Olsztynie zebrał się zespół Warmińsko-Mazurskiej Rady Dialogu Społecznego. Strony przedstawiły swoje stanowiska.
Dialog w tej sprawie to jedyne co można zrobić. Każda ze stron ma swoje racje, bez rozmowy jednak niczego nie da się wypracować
– mówił Jerzy Dostatni, przewodniczący zespołu do spraw gospodarki polityki regionalnej Rady Dialogu Społecznego województwa warmińsko-mazurskiego. Przyznał, że sprawa nie jest łatwa, bo z jednej strony mamy mieszkańców, którzy musieliby więcej płacić, z drugiej spółkę, która ponosi konsekwencje wzrostu cen energii.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie już kilka miesięcy temu informowało o pogarszającej się kondycji finansowej. Dlatego jego przedstawiciele zwrócili się do Wód Polskich o zmianę taryfy. Zdaniem prezesa spółki Wiesława Pancera to jedyny ratunek dla przedsiębiorstwa. Chodzi o podniesienie ceny wody o złotówkę za metr sześcienny i tyle samo za ścieki. Prezes Pancer powiedział, że spółka skończyła styczeń ze stratą 800 tysięcy złotych i sytuacja ta utrzymuje się od dłuższego czasu. Wody Polskie wniosek o zmianę taryfy dla olsztyńskiej spółki rozpatrzyły negatywnie.
Mirosław Markowski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku mówi, że nie ma zgody na obciążanie kosztami mieszkańców. Zaznaczył, że zawsze jest czas na rozmowy i wypracowanie kompromisu, ale jeśli to będzie korzystne dla każdej ze stron, w tym mieszkańców, którzy płacą za wodę. Przekonywał, że to prezydent Olsztyna powinien dotować przedsiębiorstwo, bo w ten sposób wspiera swoich mieszkańców.
W spotkaniu uczestniczył m.in wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, który zaznaczył, że problem dotyczy całego regionu, a nawet kraju. Rozmowa jest potrzebna, ale trzeba też pamiętać o wsparciu jakie samorządy już otrzymały w związku z trudną sytuacją gospodarczą kraju.
Dziś głos w sprawie zabrali przedstawiciele każdej ze stron. Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ma być przedstawione 24 marca.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy