Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirusowe Zapalenie Wątroby – jak zapobiegać chorobie? Posłuchaj audycji Na zdrowie

Fot Adobe Stock

Wirusowe Zapalenie Wątroby rozwija się przez wiele lat nie dając objawów. W efekcie może prowadzić do niewydolności wątroby, jej marskości, a także raka.

Najpowszechniej występuje WZW typu B i WZW typu C. O ile przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B możemy się chronić poprzez zaszczepienie, o tyle w przypadku HCV szczepionki nie ma. Można jednak wykonać proste badanie wykrywające przeciwciała anty-HCV, które świadczą o obecności wirusa w organizmie. Wczesna diagnostyka to niemal 100% szansa na wyleczenie.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby, jakie są drogi zakażenia, na czym polega profilaktyka WZW mówi Marzena Kuliś – specjalistka chorób zakaźnych i wewnętrznych ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Październik jest miesiącem różowej wstążki. Każdego roku diagnozę rak piersi słyszy kilkanaście tysięcy Polek. By wyprzedzić zagrożenie, trzeba regularnie się badać. Kiedy należy wykonać usg, a kiedy mammografię mówi Grażyna Licznerska z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chorób Piersi olsztyńskiej polikliniki.

00:00 / 00:00

Posłuchaj audycji Na zdrowie

00:00 / 00:00

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej zadba o cenne przyrodniczo mokradła i siedliska nietoperzy

W Puszczy Rominckiej znajdują się cenne przyrodniczo mokradła oraz siedliska płazów i nietoperzy. Park Krajobrazowy i Fundacja Puszczy Rominckiej postanowiły o nie zadbać. Na terenie puszczy...

Zamknij
RadioOlsztynTV