Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wietrzna i zimna majówka na mazurskich jeziorach. Konieczne były interwencje ratowników

Fot. pixabay

Kilkanaście razy pomagali dzisiaj żeglarzom ratownicy MOPR na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jak powiedział Radiu Olsztyn dyżurny MOPR w Giżycku Tomasz Kurowicki, ratownicy pomogli 61 osobom, przeprowadzili 11 akcji technicznych i jedną medyczną. Na Jeziorze Mikołajskim, podczas cumowania, jacht uderzył w pomost. Stojące na łodzi dziecko przewróciło się i rozbiło głowę. Na szczęście nie była konieczna hospitalizacja chłopca.

Ostatnia łódź ratownicza wróciła do portu po godzinie 18. W czasie majowego weekendu na mazurskich jeziorach wiał silny wiatr, nawet do 7 stopni w skali Beauforta i przechodziły ulewne deszcze. Jachty wpływały na mielizny i kamienie.

W niedzielę ratownicy pomogli 29 osobom. W trzech akcjach pomagali iławskim ratownikom WOPR-u na Jezioraku. Z uszkodzonej łodzi na Śniardwach ewakuowano ludzi. Żaglówka z przebitym dnem zostanie ściągnięta z kamienistej mielizny, gdy poprawi się pogoda. Było także zgłoszenie o dryfującej łodzi na Jeziorze Ryńskim.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest już oznakowany. Ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Działa też system ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi składający się z 17 masztów. O niebezpieczeństwie informuje żeglarzy pulsujące żółte światło. Sygnał 40 błysków na minutę to komunikat: „Uwaga! Spodziewane burze i wiatr”, a 90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo występowania burzy i wiatru. W przypadku problemów na wodzie działa numer ratunkowy 601 100 100.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 kilometrów. Poza głównym szlakiem Pisz – Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie – Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty – Ryn, jezioro Kisajno – jezioro Niegocin i jezioro Mamry – Święcajty.

fot.www.podrozniccy.com

Autor: P. Karpiszen/K.Kantor
Redakcja: A. Chmielewska/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ratownik, MOPR, łódka
Pandemia spowodowała, że MOPR ma kłopoty finansowe. Utrzymujący się z dotacji ratownicy planują publiczną zbiórkę

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (MOPR) ma tak trudną sytuację finansową, że jeszcze przed wakacjami planuje uruchomienie publicznej zbiórki. Pieniądze mają posłużyć przede wszystkim na opłacenie pracy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV